E shtunë, 26 Shtator, 2020
17 C
Tirana

Partnerja kryesore e Shqipërisë/ Ekonomia italiane pritet të bjerë me 11.2% në 2020

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Komisioni Evropian ka rishikuar me ulje pritshmërinë për ecurinë ekonomike në 2020-n, ndonëse ka vlerësuar se më e keqja mund të ketë kaluar, pasi bizneset po rimëkëmben. Italia ka një pritshmëri shumë negative, me një rënie dy herë më të lartë sesa Gjermania, shkruan il Sole24ore.

«Ndikimi ekonomik i infeksionit është më i rëndë sesa pritej fillimisht – tha zv/presidenti i Komisionit Evropian, Valdis Dombrovskis –. Vazhdojmë të notojmë në ujëra të turbullta dhe përballemi me shumë rreziqe, një prej të cilave është vala e rëndë e infeksionit».

Për eurozonën, ekonomia do të bjerë me 8,7% në 2020 (7,7% ishte vlerësimi në maj). Rimëkëmbja pritet me 6,1% në 2021 (6,3% ishte parashikuar në maj).

Për Italinë, që është partneri kryesor i Shqipërisë për eksportet, me rreth 50% të totalit, tkurrja ekonomike pritet edhe më e thellë, me -11,2% këtë vit, me një rimëkëmbje prej 6,1% vitin e ardhshëm. Në maj, Komisioni i kishte parashikuar këto shifra përkatësisht: -9,5% e +6,5%.

Recesioni italian është pothuajse dyfish në krahasim me atë gjerman (-11.2% krahasuar me -6.3%) Për sa i përket Italisë, vendi i zonës së euros me vlerësimin ekonomik më zhgënjyes, Komisioni vëren se industria duhet të rimarrë veten para turizmit. Kthimi i rritjes në nivelet e vitit 2019 pritet vetëm në fund të vitit 2021. “Pritshmëria e rritjes mbetet subjekt i rreziqeve të shtuara”.

Një recesion i zgjatur në tregun e punës, pasi të kenë përfunduar masat e urgjencës dhe të ketë rënë më tej besimi i konsumatorëve mund të frenojë rikuperimin e pritur. ” Sa i përket inflacionit, Komisioni Evropian vlerëson se çmimet e konsumit në zonën e euros pritet të rriten me vetëm 0.3% me bazë vjetore në vitin 2020 dhe 1.1% në vit në 2021.

Ka vende ku inflacioni ka të ngjarë të jetë negativ këtë vit: Spanja, Greqia, Irlanda dhe Qipro. Në Itali, nga ana tjetër, çmimet e konsumit pritet të jenë të qëndrueshme. Të dhënat justifikojnë politikën monetare jashtëzakonisht të gjerë të Bankës Qendrore Evropiane. /Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në ndjekje të Talo Çelës, dështon një tjetër operacion i policisë

Dështon një tjetër operacion për kapjen e Talo Çelës, i kërkuar për grabitjen e Rinasit. Bëhet me dije se FNSH ka kryer një aksion mëngjesin...

VIDEO/ Përmbytje me verë të kuqe, momenti kur shpërthen depozita prej 50.000 litrash

Një depozitë prej 50 mijë litrash me verë të kuqe ka shpërthyer sot në një karantinë në Spanjë, duke e kthyer vendin përreth në...

Apeli i Yuri Kim për 5 qershorin, Rama: Për ambasadorët flas kur jam me ta

Pas përfundimit të mbledhjes me drejtorët e qarkut në Vlorë, Edi Rama komentoi deklaratën e ambasadores së SHBA-së, Yuri Kim. Kjo e fundit i rikujtoi...

“Iku nga Durrësi se mori vesh se do shkonte Basha”, Rama i përgjigjet Berishës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së Sali Berishës, se kreu i qeverisë hoqi dorë nga kandidimi në Durrës pasi mori vesh se...

Dilema: Çfarë e bën më të fortë njeriun falja apo hakmarrja

Nga Juliana Breines “Psychology Today” Kur lëndohemi nga veprimet e dikujt, sidomos nga dikush të cilit i besojmë dhe mbështetemi shumë, kjo mund të kërcënojë...