E premte, 22 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

Etiketa

Shpopullimi

Meta: Zbrazja e Shqipërisë po kthehet në një fatkeqësi kombëtare

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka shprehur shqetësimin e tij në lidhje me shpopullimin e vendit. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Meta shkruan...

Meta: Koha për të ndalur shpopullimin është tani!

Me anë të një postimi në facebook pak minuta më parë, Presidenti Ilir Meta nisur nga një shkrim i revistës 'Monitor' ka cekur një...

Meta: Shpopullimi, drama më e madhe që po i ndodh vendit

Presidenti i Republikës, Ilir Meta deklaroi se shpopullimi është drama më e madhe që po i ndodh vendit. Teksa iu referuar raportit të Komisionit Ekonomik...

Shpopullimi, Meta: Rinia kërkon arsim dhe vende të sigurta pune

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dhënë një mesazh për problemin e shpopullimit të vendit dhe largimin e të rinjve. Meta thotë se shpopullimi duhet...

Ditëlindja e Nënë Terezës/ Meta i kujton veprat: Të angazhohemi për zhvillimin ekonomik dhe frenimin e shpopullimit

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar sot Nënë Terezën, e cila lindi 110 vite më parë. Kreu i shtetit thotë se ajo është simbol i...

Raporti i OKB për largimin e shqiptarëve/ Meta: Të ndalet ritmi dramatik i shpopullimit

Presidenti Ilir Meta ka reaguar lidhur me statistikat e publikuara nga OKB, në të cilat thuhej se nga Shqipëria janë larguar 1.2 milionë persona...

Shpopullimi, problemi më i madh i Evropës Lindore

Nga Ivan Krastev “Financial Times” Kur udhëheqësit politikë të Evropës Perëndimore, takojnë homologët e tyre të Evropës Qendrore dhe Lindore, gjithçka që duan të diskutojnë...

Shpopullimi nuk ndalet as me thirrje as me predikime

Nga: Mentor Kikia  Asnjë suprizë! Një studim i fundit i fondacionit Friedrich Ebert, tregonte se 300 mijë shqiptarë kanë në plan të largohen së shpejti...

“Është koha të mendojmë seriozisht”, Meta jep mesazhin e fortë

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka ndarë me qytetarët shqetësimin për mbylljen e shkollave, dhe shpopullimin e vendit, për shkak të largimeve masive të...

“Fshatrat e verilindjes po zbrazen”/Ipeshkvi: Kur shkoj për meshë, s’kam asnjë person të ri

Ipeshkvi i Dioqezës së Rrëshenit, Dom Gjergj Meta i ftuar këtë mbrëmje në studion e programit “A Shoë” ka folur për problemet sociale të...

Të fundit

Dy fitore që çojnë në humbje

Nga: Blendi Kajsiu Që fitorja e fushatës Berisha është humbje e madhe për PD-në, kjo tashmë është e qartë edhe për vetë doktorin. Ai e...

Si mund ta ndryshojnë politikën në Evropë zbulimet e “Pandora Papers”

Nga: Chris Raggett “European Council on Foreign Relations” Fshehtësia e financave nuk është më si dikur. Publikimi më 3 tetor i “Pandora Papers”, i rreth 12...

Donald Trump lançon rrjetin e tij social, ja si do të quhet aplikacioni

Pasi u përjashtua nga platformat sociale si Facebook dhe Twitter, Trump ka bërë përpjekje për krijimin e një media sociale rivale. Ish-presidenti amerikan Donald...

Super-operacion i shërbimit sekret, në pranga 15 agjentë të Mossad-it

15 persona janë arrestuar në Turqi, pasi autoritetet i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Si rezultat i operacionit të kryer në...

Progres-Raporti 2021 konfirmon 15 parakushtet e paplotësuara

Nga: Bujar Leskaj Komisioni Europian publikoi ditën e djeshme Progres-Raportin për Shqipërinë. Të 136 faqet e këtij raporti përbëjnë provën e shkruar se qeverisja...