E enjte, 28 Tetor, 2021
6.5 C
Tirana

Etiketa

shkrimtar

Shkrimtari francez/ Jeta e Molierit në 30 pika

Veprat e tij janë përkthyer në të gjitha gjuhët kryesore “të gjalla” dhe interpretohen në cilësinë e komedisë franceze më shpesh sesa të...

Jeta e trazuar e Franc Kafkës, romancierit të madh të shekullit XX

I lindur në Pragë në vitin 1883, Franc Kafka u rrit në kapërcyellin e shekullit XX-të, duke u bërë një nga shkrimtarët kryesorë në...

10 shprehje nga Alberto Moravia, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Shkrimtarët e mirë janë monotonë, si kompozitorët e mirë. Vazhdojnë të përpiqen të përsosin të njëjtin problem për të cilin kanë lindur." "Të gjithë e...

Kim Mehmeti u përgjigjet kritikave: Unë jam një, e ata që më shajnë janë shumë

Nga Kim Mehmeti Pagabueshmërinë dhe pafajësinë engjëllore nuk i pranoj: ato u takojnë të tjerëve, e jo mua! Më pyesin shpesh pse nuk u përgjigjem atyre...

10 shprehje nga Arçibald Kronin, që të gjithë duhet t’i lexojmë

"Shqetësimet nuk ia heqin kurrë dhimbjen së nesërmes, por vetëm sa cimbis forcën e tanishme". "Kështu e ka jeta ... të fillosh nga e para...

Shkrimtarë/ Kush ishte Huan Rulfo, meksikani që shkroi vetëm dy libra

Një nga autorët më të respektuar të Amerikës Latine, Huan Rulfo, ishte një romancier meksikan, shkrimtar i tregimeve të shkurtra dhe gjithashtu një fotograf....

10 shprehje nga H. L. Borges, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Gjithmonë e kam imagjinuar parajsën si një lloj biblioteke." “Nuk jam i sigurt që ekzistoj, në fakt. Unë jam çdo shkrimtar që kam lexuar, të...

10 shprehje nga Çarls Dikens, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Dashuria, edhe nëse thuhet se vuan nga verbëria, është një kujdestar vigjilent". "Ka shumë pak momente në ekzistencën e një burri kur ai përjeton më...

10 shprehje nga Huan Rulfo, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Çdo psherëtimë është si një gllënjkë jete që njeriu heq qafe." "- Vdiq? Nga se? -Nuk e di nga çfarë. Mbase nga trishtimi. “ “Vdekja nuk...

10 shprehje nga Gëte, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Idetë e guximshme janë si ushtarët në shah që avancojnë. Ata mund të haen, por mund të iniciojnë një fitore ". "Sapo të mësosh t'i...

Të fundit

Të gjithë kanë Covid!, po ku shkuan fjalët e Helena Kadaresë!?

Nga: Frrok Çupi Para tre ditësh, Helena Kadare, kur s’ka dalë në publik prej vitesh, doli dhe lëshoi një lutje për rininë. “Ne të rriturit...

Bëri simbolin e shqiponjës dykrenare, Miss Serbia lë garën

Bërja e shqiponjës dy krenare nga Miss Serbia, Valentina Petrovic, ka tërbuar mediat serbe. Bukuroshja ka bërë shqiponjën, teksa ka pozuar me Miss Kosovën...

Zi në Ministrinë e Kulturës, ndërron jetë regjisorja e njohur

Një lajm tragjik ka ardhur sot nga Kosova, ku regjisorja e njohur Burbuqe Berisha, ka ndërruar jetë në ambientet e Ministrisë së Kulturës. Figura...

Një Kastriot i panjohur nga Dalmacia

Nga: Pëllumb Xhufi Emri dhe fama e Gjergj Kastriot Skënderbeut, e kthyen heroin në një referencë historike dhe element identifikimi kombëtar e kulturor për shqiptarët...

“Do shpërndajmë 1050 shtëpi”, Ahmetaj zbulon vendimin e qeverisë

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj, ka zbuluar vendimin e qeverisë për Rindërtimin, ku në dy vjetorin e tërmetit do të shpërndahen 1050 shtëpi. Ahmetaj ka hedhur...