E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

10 shprehje nga Alberto Moravia, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Shkrimtarët e mirë janë monotonë, si kompozitorët e mirë. Vazhdojnë të përpiqen të përsosin të njëjtin problem për të cilin kanë lindur.”

“Të gjithë e dimë që dashuria është një xham që e bën edhe një përbindësh të duket simpatik”.

“Kur nuk je i sinqertë duhet të shtiresh dhe duke u shtirur përfundon duke besuar vetveten; ky është parimi themelor i besimit “.

“Çdo shkrimtar i vërtetë është si një zog; përsërit të njëjtën këngë, të njëjtën temë, gjithë jetën. Për mua, kjo temë ka qenë gjithmonë revolta. ”

“Shiko, nuk ka as guxim dhe as frikë … ka vetëm vetëdije dhe pavetëdije … vetëdija është frikë, pavetëdija është guxim”.

“E di se çfarë bëhet kur nuk ka ku të shkojë më? Ndryshim.”

“Çfarë dobie kishte të shihje gjërat qartë nëse e vetmja gjë që sillte qartësia ishte një errësirë ​​e re dhe më e thellë?”

“… misteri i të gjitha gjërave, nga më e madhja te më e vogla: gjithçka mund të shpjegohet, përveç ekzistencës së vet”.

“Përvojat më të rëndësishme janë shpeshherë pikërisht ato që nuk kemi dashur t’i përjetojmë në fillim dhe jo ato që vendosëm vetë t’i ndërmerrnim.

“Mes mijëra mënyrave për të bërë një veprim, ne gjithmonë zgjedhim instinktivisht më të keqen”./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me ar*ë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...