E martë, 24 Nëntor, 2020
9 C
Tirana

Etiketa

serbet

“Princi jugosllav, me prejardhje shqiptare’, malazezi kërcënohet nga deputeti serb

Pajtimi mes shqiptarëve dhe serbëve mbetet gjithmonë i vështirë, e me rastin më të parë reagimet negative dëshmojnë se nuk mund të ekzistojë një...

Historia e panjohur e shenjtores shqiptare që i luten serbët

“Mendoj që ka ardhur koha për t’i thënë të vërtetat historike të kombit tonë, por e vërteta nganjëherë është edhe e dhimbshme”. Nga  Arben Llalla Shqiptarët...

Serbët akuzohen për “kërcënim të paqes” në Malin e Zi dhe rajon

Dhjetëra zyrtarë dhe ish-zyrtarë të mirënjohur, akademikë dhe figura të kulturës në Ballkan, i janë bashkuar një peticioni online, duke paralajmëruar për “kërcënim të...

Kaos në Mal të Zi/ Serbët përleshen ashpër me efektivët e policisë

Tensionohet situata në Nikishiq, ashtu siç po ndodh edhe në qytetet e tjera të Malit të Zi. Serbët janë përplasur me efektivët e policisë,...

“Serbët, të drejta për të blerë toka në bregdet”, Kalaja tregon ç’fsheh qeveria

Aktivisti Aulon Kalaja shprehet se nga samiti i “Shengenit Ballkanik” po përpiqet të mbahet e fshehtë e drejta e qytetarëve serbë për të blerë...

“Pyesni serbët”, Macron sërish kundër integrimit të Shqipërisë në BE

Presidenti i Francës Emmanuel Macron ka ritheksuar se është kundër hapjes së negociatave me vendet kandidate, para se të reformohet procesi i negociatave në...

Serbët ‘përzënë’ nga Beogradi këngëtaren shqiptare

Pas ankesave të mediave serbe, për posterat e këngëtares Rita Ora të cilat ishin shpërndarë kudo në vend, ditën e sotme ato janë larguar...

“Prisni dhe shikoni! Janë pa shpresë”/ Spartak Ngjela nxjerr materialin e ekspozuar nga CIA

Avokat i njohur Spartak Ngjela, përmes një postimi në “Facebook”, ka komentuar çeljen e negociatave për Shqipërinë me BE-në, rëndësinë e SPAK-ut, si dhe...

Detajet/ Serbët sulmojnë autobusin me shqiptarë

Gjatë mbrëmjes është sulmuar autobusi i linjës Prishtinë-Frankfurt. Ngjarja është shënuar në Krushevac të Serbisë. Me këtë autobus po udhëtonin shqiptarët e Kosovës, të...

“I frikësuar për serbët në Kosovë”, Vuçiç pas dorëheqjes së Haradinajt: Lojë politike

Siç ishte paralajmëruar Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç i’u drejtua sot serbëve lidhur me dorëheqjen e Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit të Kosovës....

Të fundit

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Maqedonia e V. regjistron 15 viktima dhe 1,039 të infektuar me koronavirus

Maqedonia e Veriut ka regjistruar të hënën 15 viktima, 1,039 persona të infektuar dhe 998 të shëruar me Covid-19. Të dhënat e publikuara nga Instituti...

Muka: Vaksina mund të vijë në fund të vitit tjetër në Shqipëri

Shpresat për kurimin nga Covid-19, janë bazuar të gjitha mbi zbulimin e vaksinës. Epidemiologu, Taulant Muka në një intervistë për ''RTV Ora'', ka treguar se...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Si funksionon tranzicioni në SHBA, lëvizjet e Biden deri kur të marrë detyrën

Duke filluar nga tani e deri në inaugurimin e tij më 20 janar, Presidenti i zgjedhur Joe Biden do të fillojë të ndërtojë administratën...