E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

“Princi jugosllav, me prejardhje shqiptare’, malazezi kërcënohet nga deputeti serb

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

Pajtimi mes shqiptarëve dhe serbëve mbetet gjithmonë i vështirë, e me rastin më të parë reagimet negative dëshmojnë se nuk mund të ekzistojë një marrëdhënie e paqtë. Një debat i madh ka shpërthyer në Twitter, ku një njohës i çështjeve politike nga Mali i Zi tha se Princi i Jugosllavisë është me prejardhje shqiptare. Kaq ka mjaftuar që të shpërthenin kritikat, e ndërsa malazezi është fyer e kërcënuar.

Revolta e hapur ka shpërthyer në “Twitter”, pas postimi të një fotografie, ku Princi Pavle i Jugosllavisë shihet me veshje kombëtare shqiptare, ndërsa u tha se edhe familja e tij ka prejardhje shqiptare nga fisi Kelmend që vjen nga Shqipëria e veriut.

Ljubomir Filipovic nga Mali i Zi, u bë sebep që serbët të mos përmbaheshin, pasi publikoi një foto të Princit Pavle Karadordevic me veshje tradicionale shqiptare. Në morinë e kërcënimeve, nuk mungonte edhe deputeti serb Konstantin Samofalov.

Por si nisi kjo situatë e cila më tej u agravua? Filipovic shkroi së një nga teoritë thotë se origjina e familjes së Princi Pavle është nga fisi Kelmend i veriut të Shqipërisë.

“Princi jugosllav Pavle Karadordevic në kostumin kombëtar shqiptar. Një nga teoritë e origjinës së familjes mbretërore Karadordevic thotë se ata kanë preardhje nga fisi Kelmend i veriut të Shqipërisë”, shkroi Ljubomir Filipovic mbi foton e shpërndarë në Twitter.

Lexo edhe :   Shqiptarët shpenzuan rreth 210 milionë euro më pak gjatë karantinës

Pas kundërshtimeve në Twitter nga disa serbë, autori shkroi: “Kaq e vështirë është të pranohen shqiptarët, si qenie njerëzore të barabarta?”.

Ai më pas ka publikuar emra të shumë personave, të cilët janë edhe fytyra publike në Serbi, siç është deputeti Konstantin Samofalo, që e ka kërcënuar e fyer rëndë.

“Synimi im i tweet-it ishte të tregonte se sa të ngjashëm jemi, në Ballkan kemi shumë më tepër të përbashkëta nga sa mendojmë zakonisht. Ajo që kam pranuar është një sulm shovinist dhe fyerje nga njerëz si deputeti serb Konstantin Samofalov. A është kaq e vështirë të pranosh shqiptarët si qenie njerëzore të barabarta?”, ka shkruar ai.

Lexo edhe :   Shqiptarët shpenzuan rreth 210 milionë euro më pak gjatë karantinës

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pandemia/ Mali i Zi mbyll kufirin me Shqipërinë prej orës 19:00-05:00

Drejtoria Vendore e Kufirit dhe Migracionit Shkodër, informon se duke filluar nga sot, prej orë 19:00 deri në orën 05:00 të mëngjesit të çdo...

Vetëdeklarimi i pasurisë/ OFL ”troket” në Kukës, Berat dhe Dibër

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020. Në kuadër të zbatimit...

Vjosa Osmani do të shfuqizojë vendime të ish-presidentit Thaçi

Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani tha të mërkurën se do të shfuqizojë të gjitha dekretet e ish-presidentit të Kosovës, Hashim...

Vasili: Qeveria ka marrë masa të gabuara, nga 27 raste shkuam në 835

Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi një takim online me disa mjekë lidhur me situatën e pandemisë në vend. Gjatë fjalës së tij, mjeku Petrit...

Nesër mot me diell, temperatura maksimale deri 19 gradë

Ditë e bukur me diell mbizotëroi në vend, por dhe me mjegull të mëngjesit përgjatë luginave. Ditën e enjte moti parashikohet i kthjellët me vranësira...