E diel, 9 Maj, 2021
26 C
Tirana

Etiketa

rritje

Pse rastet me Covid nuk po bien, pavarësisht shkallës së lartë të vaksinimit?

Nga: Ivan Pereira “ABC News” Shtetet në të gjithë SHBA-në po raportojnë një numër të madh njerëzish që marrin dozat e tyre të vaksinës kundër...

OBSH: Shkalla e infeksioneve me Covid-19 në botë drejt rekordeve të reja

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të premten se rastet e reja me COVID-19 po rriten globalisht në nivele shqetësuese. Infeksionet po dyfishohen çdo javë...

Në prag zgjedhësh rritet punësimi në shtet, niveli më i lartë që nga 2005

Sipas të dhënave të bëra publike nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, kemi një rritje të punësimit në sektorin publik, më konkretisht administratën publike. Sipas...

A ndikon rritja e pagës minimale tek krimi dhe papunësia?

Ndërsa punëtorët me paga të ulëta vazhdojnë përpjekjet e tyre për të rritur pagën minimale në nivel federal në SHBA, disa qytete dhe shtete...

Ekspertja e OBSH: Rastet e infektimit janë rritur me 11% gjatë javës së kaluar

Rastet e infektimit me Covid-19, janë rritur me 11% javën e kaluar. Lajmi është konfirmuar nga Maria van Kerkhove, një eksperte e Organizatës Botërore...

Kosova shënon sërish rritje të infektuarish nga koronavirusi, 3 viktima

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 461 persona të infektuar me koronavirus, pas testimit të 3,138 mostrave. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se...

Kosovë, rritet numri i viktimave dhe infektimeve nga Covid në 24 orët e fundit

Kosova ka shënuar një rritje të ndjeshme të numrit të viktimave nga Covid-19, teksa në 24 orët e fundit, 10 pacientë e kanë humbur...

Kosto e komunikimit për shqiptarët është dyfishuar në 5 vjet

Kosto e komunikimit për shqiptarët është dyfishuar në pesë vitet e fundit. Sipas të dhënave krahasuese nga Eurostat, indeksi i shpenzimeve për komunikimin, i...

Qeveria vendos: Nga 1 janari 2021, paga minimale rritet në 30 000 lekë

Qeveria me anë të një VKM-je ka vendosur rritjen e pagës minimale. Nga 1 janari, paga minimale do të jetë 30 000 lekë, nga 26000...

Gjermani: Krimi i organizuar nga Shqipëria dhe Kosova në 2019 me rritje

Raporti i Entit Federal të Kriminalistikës tregon se edhe në vitin 2019 shqiptarët i kanë preokupuar prokuroritë dhe gjykatat gjermane. Në fillim të javës përfundoi në Neu-Ulm,...

Të fundit

Kosovë / Shënohen 97 raste të reja me COV*D-19, rritet numri i viktimave

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Armando Sadiku shënon dy gola në Bolivi

Mungesa e golit në kampionatin e Bolivisë, ku është transferuar gjatë merkatos së janarit, kishte filluar t’i shndërrohej në një makth Armando Sadikut Por më...

Tiranë / 3 aksidente brenda orës, për fat të mirë pa pasoja të rënda

Tiranë/Informacione paraprake Më datë 09.05.2021, rreth orës 14:10, në rrugën “Gjin Bue Shpata” mjeti me drejtues I. S., ka përplasur biçiklistin shtetasin V. Sh., 65...

Merkel dhe Spahn: Shans për pushimet e verës edhe për të pavaksinuarit

Kancelarja Angela Merkel dhe ministri i Shëndetësisë Jens Spahn janë të një mendimi, se pushimet e verës në Europë së shpejti do të jenë...

Ankimimet në KQZ / PD dhe LSI kërkojnë përsëritje zgjedhjesh. Ja qarqet

Përfaqësues ligjorë të Partisë Demokratike kanë ankimuar në KQZ sot ankesat e tyre lidhur me zgjedhjet e 25 prillit. Dosje voluminoze për një numër...