E enjte, 5 Gusht, 2021
21.5 C
Tirana

Etiketa

Palestine

Jeruzalem/ Mbaron armëpushimi, Izraeli rihap zjarr në Gaza

Avionët izraelitë kryen një seri sulmesh ajrore në vendet e militantëve në Rripin e Gazës sot, sulmet e para të tilla që kur një...

Sekretari Blinken drejt Lindjes së Mesme për të mbështetur paqen

Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken po shkon në Lindjen e Mesme për të shtyrë izraelitët, palestinezët dhe aktorët rajonalë në zgjatjen e armëpushimit...

Armëpushimi i brishtë mes Izraelit dhe Hamasit pas 11 ditë luftimesh

Palestinezët u mblodhën në Jeruzalemin Lindor të premten për të festuar armëpushimin mes Izraelit dhe Hamasit, që kthyeu një qetësi të paqëndrueshme në Gaza...

Konflikti në Lindjen e Mesme: BE paguan, por nuk ka influencë

BE do të shohë paqen në Lindjen e Mesme e pastaj të ndërmjetësojë. Por në Jerusalem askush nuk pret prej europianëve. Që prej gati 25...

FOTO/Doli me automatik para ushtarëve izraelitë, ekzekutohet palestinezja

Viktima dhe gjak. Është kjo panorama e përgjithshme e asaj se çfarë po ndodh mes Izraelit dhe Palestinës, ndërsa nuk ndalen sulmet ajrore. Mediat e...

Izrael-Palestinë: Si viktimat u bënë agresorë

Nga: Jonathan Holslag “Eu Observer” Tensionet midis Izraelit dhe Palestinës po rriten vazhdimisht. Ka një numër mësimesh që duhen nxjerrë nga vala e fundit e...

Çfarë ju kemi bërë? 10-vjeçarja palestineze përlotet gjatë luftimeve (Video)

Imagjinoni të keni një fëmijëri, ku gjithçka që keni parë është vdekja dhe shkatërrimi. Kjo është jeta e një fëmije në Palestinë. Bombardimet e Izraelit...

Sulme të reja ajrore mbi Rripin e Gazës

Ushtria izraelite ndërmori një valë sulmesh ajrore mëngjesin e së hënës në Rripin e Gazës ndërsa tha se shkatërroi 15 kilometra tunele të militantëve...

Shefi i OKB-së thirrje për armëpushim të menjëhershëm mes Izraelit dhe Hamasit

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres tha sot (e dielë) gjatë një mbledhje të Këshillit të Sigurimit se ajo...

Kush janë të eturit për gjak në Izrael

Nga: Gideon Levy “Haaretz” Çdo “raund” sjell me vete etjet e veta për gjak. Gjatë çdo raundi të ri të dhunës, ata dalin nga vrimat...

Të fundit

Situatë alarmante nga zjarret në Shqipëri

Prej disa ditësh Shqipëria ndodhet e përfshirë nga zjarret, pothuajse në të gjithë territorin e saj. Sipas të dhënave zyrtare nga Agjencia e Emergjencave...

I nxorrën fytit qumështin e dhisë së Karaburunit, kishte shijen e zjarrit

Nga: Lorenc Vangjeli Eqrem bej Vlora ka një përshkrim të jashtëzakonshëm të qelizës njerëzore shqiptare në librin e tij “Kujtime 1885 – 1925”. Evropianoperëndimori fisnik...

Moti bën kthesën e madhe, nesër priten reshje shiu

Nga nesër, gradualisht mbi vendin tonë pritet depërtimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme, të lagështa dhe më të freskëta me origjinë veriperëndimore. Moti...

Sa na kushton një zjarrvënie!

Nga: Dritan Hila Canadair, Viking, Bombardier jane emrat qe njihen avionët e shuarjes së zjarreve. Kushtojnë nga 35-65 milionë dollarë për njësi. Po kaq kushton...

Ekstradohet nga Greqia ish-anëtari i bandës së Cerrikut

Një ish-anëtar i Bandës së Cerrikut është ekstraduar nga Greqia. Nga Zyra Qendrore Interpol Tirana është kryer ekstradimi i shtetasit Bashkim Buzani, 50-vjeç. Ky...