E hënë, 18 Tetor, 2021
21.5 C
Tirana

Etiketa

kush

Çarls Ponci, kush ishte “babai” i skemave piramidale

Në vitin 1920, Çarls Ponci u zhvati qytetarëve të Bostonit 15 milionë dollarë në vetëm 8 muaj. Skema e tij e pasurimit të shpejtë,...

Kush do ta zëvendësojë Vladimir Putin

Nga Alec Luhn “Politico.eu” Gara se kush do të jetë presidenti i ardhshëm i Rusisë, tashmë ka filluar. Ndryshimet kushtetuese që Vladimir Putini njoftoi në...

Kush janë dy italianët e famshëm që votojnë sot në Shqipëri

Ditën e sotme në Shqipëri janë duke u mbajtur zgjedhjet lokale, ku opozita i ka bojkotuar, Presidenti Ilir Meta, ka anuluar ato dhe i...

“Biseda me Ramën”, Edy Reja flet për Shqipërinë: Kush janë “engjëjt e mi mbrojtës”

Në intervistën e gjatë dhënë për Gazzetta dello Sport, trajneri i Shqipërisë Edy Reja ka zbuluar Shqipërinë për lexuesit italianë, duke zbuluar edhe ndonjë...

Me shpata dhe thika, kush ishte japonezi që luftoi në radhët e UÇK-së

Gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999, shumë të huaj morën pjesë në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Nga Shtetet e Bashkuara të...

Përgjimet/ Kush është Ymer Lala, personi kyç i fushatave zgjedhore në Dibër

Ymer Lala, një figurë e njohur për dibranët, është personi që në 10 përgjimet e dyta të publikuara nga gazeta gjermane “Bild”, del protagonist...

Basha mesazh për protestën: Ja kush do të më shoqërojë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar në emisionin “Opinion” duke bërë një apel për një protestë paqësore. Ai është shprehur se Rama...

Kush është gjyqtari i mbetur ‘jetim’ në dyert e Gjykatës së Lartë…

Kutitë janë grumbulluar në sallën kryesore të Gjykatës së Lartë në Tiranë. Ora në mur nuk punon më. Askush nuk merr mundimin t’i vendosë një...

Del shifra/ Ja sa miliardë njerëz jemi dhe kush do zërë vendin e Kinës

7,7 miliardë banorë ka bota sot, trefishin e popullsisë që ka pasur më 1950, kur OKB ka filluar të përpilojë raportin për perspektivat e...

Kush është shqiptari i parë në ‘Komisionin e Qeverisjes Botërore’

Në Paris po zhvillohet mbledhja vjetore e Komisionit Trilateral, ku këtë vit, në ndryshim nga përvoja e mëparshme, është ftuar zyrtarisht në punime edhe një...

Të fundit

Rekord i ri/ 700 mijë shqiptarë kanë ikur nga vendi nga 2008

Që nga viti 2008 deri në 2020-n, janë rreth 700 mijë shtetas shqiptarë që kanë marrë leje qëndrimi në një nga shtetet e Bashkimit...

COVID-19 i merr jetën ish-Sekretarit Amerikan të Shtetit

Ish-Sekretari Amerikan i Shtetit, Colin Powell, ka humbur betejën me koronavirusin në moshën 84-vjeçare. Colin Powell, Sekretari i parë me ngjyrë i Shteteve të...

Afrimiteti i tyre nxiti diskutime/Donaldi gdhend në dru portretin e Semit

Semi dhe Donaldi kanë shfaqur afrimitet shoqëror me njëri-tjetrin në “Big Brother Vip”. Bora Zamani nga ana tjetër hodhi poshtë aludimet se aktori i...

Vazhdimi i revolucionit të Shën Valentinit

Nga: Andi Bushati Konluzioni i përbashkët i të gjitha analizave, menjëherë sapo dolën shifrat e para të zgjedhjeve lokale në Kosovë, ishte rezultati shumë më...

Maqedoni e Veriut/ Partitë nuk presin KSHZ, shpallin rezultatet

Rreth 49.11% ose 842.512 votues morën pjesë në votime në zgjedhjet lokale të së dielës (17.10) në Maqedoninë e Veriut. Kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Dashtevski ka...