E diel, 22 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

“Biseda me Ramën”, Edy Reja flet për Shqipërinë: Kush janë “engjëjt e mi mbrojtës”

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Rritja e rasteve/ Sot hapet spitali Covid 3, brenda javës edhe Covid 4

Pas ankesave të shumta për ezaurimin e kapaciteteve në spitalet Covid, qeveria duket se po bën lëvizjen e radhës. Burime bëjnë me dije se...

Kaos në spital/ Mjeku thirrje qeverisë: Zgjohuni nga gjumi, hapni Covid 4

Situata paraqitet e rënduar në vendin tonë sa i përket pandemisë nga koronavirusi. Mjeku i Urgjencës i ‘Shefqet Ndroqit’, ose Covid2, Dritan Koçiaj ka ngritur...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

Kryetari i LSI-së ‘tradhton’ Kryemadhin, jep dorëheqjen nga partia

Kryetari i LSI-së në Laprakë, Gentian Arapi, njofton me anë të rrjeteve sociale se ka dhënë dorëheqjen nga partia e Monika Kryemadhit. Ai rrëfen se...

Asnjë shenjë përmirësimi nga virusi/ 13 viktima, nami me të infektuarit

Vijon me ritme të larta numri i të prekurve, e po kështu edhe pacientëve që kanë humbur jetën si pasojë e pandemisë. Në 24 orët...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Në intervistën e gjatë dhënë për Gazzetta dello Sport, trajneri i Shqipërisë Edy Reja ka zbuluar Shqipërinë për lexuesit italianë, duke zbuluar edhe ndonjë kuriozitet, si biseda me Edi Ramën, vështirësitë me gjuhën shqipe dhe më të mirët e kombëtares shqiptare, raporton Telesport.

Ke firmosur për 6 ndeshje. Po pastaj?

“Pas kualifikueseve do të shohim nëse ekzistojnë kushtet për të vazhduar së bashku”.

Sa shanse keni për të shkuar në Europian?

“Do ta provojmë, do të jetë e vështirë. Do luajmë gjithçka kundër Turqisë”.

Dossena, De Biasi, Panucci, Reja: pse në Shqipëri i duan kaq shumë trajnerët italianë?

“Sepse ndihen pranë nesh dhe e kuptojnë gjuhën tonë”.

A po mëson shqip?

“Njoh mjaft mirë gjuhën sllovene dhe mendoja se aq do mjaftonte, por në të vërtetë nuk kuptohet asgjë, nuk kanë lidhje si gjuhë. Për fat, thuajse gjithë lojtarët flasin italisht dhe kur është nevoja, më ndihmojnë Bulku e Salihi,engjëjt e mi mbrojtës”.

Çfarë ka lënë De Biasi?

“Konsiderohet hero, sepse ka arritur objektivin Europian duke mundur edhe Portugalinë në kualifikuese. Njerëzit nuk e kanë harruar këtë gjë”.

Panucci, shumë keq…

“Nuk e njoh situatën e tij, besoj se ka pasur një qasje të gabuar me ambientin”.

Është e vërtetë që fillimisht ju bindi kryeministri Rama?

“Nuk mund ta them që më bindi, më telefonoi për të më pyetur nëse kisha dëshirë të fillojë një aventurë të re. U njohëm në Romë, kur erdhi të shihte Lazio-Juve: është tifoz i Juves”.

Çfarë vendi është Shqipëria?

“Në rritje të vazhdueshme, një qytet i gjallë, plot kantiere, biznese që lindin. Shumë prej atyre që kishin emigruar janë kthyer në atdhe dhe japin kontribut për zhvillimin ekonomik. Krenaria kombëtare bashkohet me pasionin për futbollin. Ekziston një entuziazëm i jashtëzakonshëm, më kujton Napolin”.

Po futbolli, çfarë niveli është?

“I pranueshëm, problemi është se më të mirët luajnë jashtë. Nuk është e lehtë të bashkosh kultura dhe ide të ndryshme: nga 25 lojtarë në kombëtare, vetëm 3 luajnë në Shqipëri. Megjithatë, stadiumet janë të mira, ashtu si qendra stërvitore në Durrës, ku stërvitet kombëtarja, si dhe stadiumi që po ngrihet në Tiranë. Një xhevahir, i ngjan Juventus Stadium”.

Berisha në stol tek Atalanta, por titullar në kombëtare.

“E ka stërvitur tek Lazio, e di sa vlen. Këtë vit ka bërë ndonjë gabim, por nuk është në diskutim, duke parë që Strakosha do mungojë gjatë për dëmtim”.

Si luan Shqipëria?

“E kam nisur 3-5-2 dhe dy sulmues roli mes Sadiku, Cikalleshi, Balaj e Uzuni. Kam kërkuar më shumë soliditet në mbrojtje”.

Më të mirët?

“Ata që luajnë në Itali, si Hysaj e Veseli”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Me 99% të votave, Monika Kryemadhi rizgjidhet në krye të LSI

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në LSI, ka dalë në një konferencë për mediat, ku shpalli rezultatin e votimit për kryetarin e kësaj force politike. Nga...

OBSH: Evropa do të përfshihet nga vala e 3-të e Covid në fillim të 2021-it

Organizata Botërore e Shëndetësisë parashikon një valë të tretë të pandemisë COVID19 në Evropë në fillim të vitit 2021, nëse qeveritë dështojnë për të...

Vizita në Kishën e Shën Lledrit, Meta: U luta për shëndetin e shqiptarëve

Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi një vizitë në Kishën e Shën Lledrit në Spiten-Prull, e cila është rinkonstruktuar. Meta u shpreh se kjo kishë...

Hapet Covid 3, zv.drejtoresha e QSUT: Të gatshëm për t’u shërbyer pacientëve

Sot është hapur pavioni i tretë në Spitalin COVID 3 për të pritur pacientët me koronavirus. Zv. drejtoresha e QSUT, dr. Arjana Strakosha tha në...

Eksperti: Heshtje ndaj kërcënimeve të Serbisë, ushtria e Kosovës të armatoset

Eksperti i sigurisë, Nuredin Ibishi, ka thënë se Serbia është e interesuar për paqe, mirëpo jo anëtarësim të plotë në NATO. Ish-ushtaraku Ibishi, në një...