E diel, 22 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Përgjimet/ Kush është Ymer Lala, personi kyç i fushatave zgjedhore në Dibër

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Rritja e rasteve/ Sot hapet spitali Covid 3, brenda javës edhe Covid 4

Pas ankesave të shumta për ezaurimin e kapaciteteve në spitalet Covid, qeveria duket se po bën lëvizjen e radhës. Burime bëjnë me dije se...

Kaos në spital/ Mjeku thirrje qeverisë: Zgjohuni nga gjumi, hapni Covid 4

Situata paraqitet e rënduar në vendin tonë sa i përket pandemisë nga koronavirusi. Mjeku i Urgjencës i ‘Shefqet Ndroqit’, ose Covid2, Dritan Koçiaj ka ngritur...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

Kryetari i LSI-së ‘tradhton’ Kryemadhin, jep dorëheqjen nga partia

Kryetari i LSI-së në Laprakë, Gentian Arapi, njofton me anë të rrjeteve sociale se ka dhënë dorëheqjen nga partia e Monika Kryemadhit. Ai rrëfen se...

Asnjë shenjë përmirësimi nga virusi/ 13 viktima, nami me të infektuarit

Vijon me ritme të larta numri i të prekurve, e po kështu edhe pacientëve që kanë humbur jetën si pasojë e pandemisë. Në 24 orët...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Ymer Lala, një figurë e njohur për dibranët, është personi që në 10 përgjimet e dyta të publikuara nga gazeta gjermane “Bild”, del protagonist në shtatë prej tyre.

Duket se Lala është personi që ka luajtur një rol kyç në fitoren e PS-së në 2016 për Bashkinë e Peshkopisë, por dhe fitoren e PDIU-së në zgjedhjet parlamentare të 2017-ës, ku vajza e tij, Reme Lala, u bë pjesë e Kuvendit të Shqipërisë.

Ymer Lala, një figurë kontroverse që lidh ngushtë votën e zgjedhësve të Qarkut të Dibrës, për shkak të fisit dhe miqësive personale me nivele të larta të politikës, është parë nga këta të fundit si kyçi për të hapur portën e fitores në zgjedhjet për këtë qark, veçanërisht në Bashkinë e Peshkopisë. Ymer Lala kishte fuqinë të përzgjidhte pranë forumeve të larta të PS-së kandidatin socialist për Bashkinë e Peshkopisë në 2016, Muharrem Rama, pas shkarkimit të Shukri Xhelilit për skandalin seksual.

Jo vetëm kaq, por ai ndikoi që të hartojë dhe listën e këshilltarëve bashkiakë për të pasur një kontroll sa më të plotë të vendimmarrjes në këtë bashki. Edhe punësimet në këtë bashki u bënë po ashtu me bekimin e Ymer Lalës. Madje nuk munguan akuzat në janar të 2018-ës se kishte dorë në përplasjen e fortë fizike në ambientet e Bashkisë së Peshkopisë për shkak të punësimeve në këtë bashki, konflikt që u denoncua edhe nga kryetari i bashkisë, Muharrem Rama.

Por fuqinë e vërtetë Ymer Lala e tregoi në zgjedhjet parlamentare të 2017, kur kandidate për deputete ishte vajza e tij, Reme Lala, e cila nga PDIU-ja kaloi te PS-ja, pasi mori premtimin nga Kryeministri Rama për përfundimin e investimit të nisur për Rrugën e Arbrit.

“Në këtë vit të parë për mua si deputete kam mundur të kuptoj se nuk janë të gjithë njësoj siç duken nga televizori. Sot, në sy të dibranëve dhe tuajin, po ju them se dua të bashkohem me më të mirat dhe më të mirën, Partinë Socialiste, që nuk është më e mira, por më të mirë vërtet nuk kemi parë”, u shpreh Reme Lala në momentin kur kaloi me Partinë Socialiste. Por jo pak herë, emri i Ymer Lalës është lakuar edhe në Kuvend, si nga kryetari i PD-së Lulzim Basha, ashtu dhe ish-kryetari i saj, Sali Berisha, duke e quajtur atë “një kriminel”.

Po ashtu, Ymer Lala është përmendur dhe në “çështjen Doshi”. Emri i biznesmenit është përmendur dhe në të ashtuquajturin komploti për vrasjen e deputetit Tom Doshi. Emri i Lalës u përmend në një videoregjistrim të Durim Bamit, regjistruar nga ana e deputetit Doshi, si një prej personave që kishte dijeni për komplotin kundër tij. Ai është përmendur edhe gjatë deklarimeve në Prokurori të mikut të tij Fatjon Skënderi.

Ky i fundit ka deklaruar se Lala kishte udhëtuar drejt Gjermanisë për ta pyetur në lidhje me një telefonatë të marrë nga deputeti Doshi. Në këtë telefonatë, Doshi i kishte thënë se Fatjon Skënderi ishte pjesë e një grupi që po planifikonte vrasjen e tij. /Panorama

PERGJIMI NUMËR 4

Ymer Lala me ish-ministrin Damian Gjiknuri
Ymer Lala: Po zotëri.
Damian Gjiknuri: Tërmet, tërmet. Obobo, i q… nënën.
Ymer Lala: Oh, çfarë i kemi bërë ne të dy.
Damian Gjiknuri: Tërmet.
Ymer Lala: Ej, po më shkruante ai robi.
Damian Gjiknuri: Ehëëë.
Ymer Lala: I thashë, a po flen gjumë? Jo, mor burrë. Jam habitur. Jam habit me Selishtën dhe Luznin. I thashë s’e paskam njoht Damian Gjiknurin dhe më nga afër.
Damian Gjiknuri: Hahahahaah …. Tërmet, Tërmet.
Ymer Lala: Ej, hajt se mbaroj.
Damian Gjiknuri: I q… robt. Doli llafi jot me mbi 1000 vota plus.
Ymer Lala: Ej, me gjithë mend ti, nuk të paskam njohur nga afër.
Damian Gjiknuri: Hahaah. Edhe ti mua, edhe unë ty.
Ymer Lala: Hajde vlla, hajde! Kaloi kjo.
Damian Gjiknuri: Ok!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bes Kallaku, ditëlindje pa masa anti-covid, gjobiten dhe Meta me Kryemadhin

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë ka gjobitur me 1 mln lekë të reja administratorin e lokalit ku festoi ditëlindjen e 35-të aktori Bes Kallaku,...

Corona u përhap në Itali e Europë që në shtator 2019

Një studim i ri thotë, se SARS-CoV-2 ka qarkulluar që në shtator 2019 në Itali. Duhet tani të hedhim poshtë çdo gjë që dinim...

Me 99% të votave, Monika Kryemadhi rizgjidhet në krye të LSI

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në LSI, ka dalë në një konferencë për mediat, ku shpalli rezultatin e votimit për kryetarin e kësaj force politike. Nga...

OBSH: Evropa do të përfshihet nga vala e 3-të e Covid në fillim të 2021-it

Organizata Botërore e Shëndetësisë parashikon një valë të tretë të pandemisë COVID19 në Evropë në fillim të vitit 2021, nëse qeveritë dështojnë për të...

Vizita në Kishën e Shën Lledrit, Meta: U luta për shëndetin e shqiptarëve

Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi një vizitë në Kishën e Shën Lledrit në Spiten-Prull, e cila është rinkonstruktuar. Meta u shpreh se kjo kishë...