E diel, 9 Maj, 2021
27 C
Tirana

Etiketa

kuriozitete

Disa mite dhe disa të vërteta mbi metabolizmin

A mund të përshpejtohet metabolizmi? Njerëzit dëgjojnë mjaft mite lidhur me përmirësimin e metabolizmit, sidomos ata që janë të interesuar të humbin në peshë....

5 detaje për Salahun që janë përmendur shumë pak

1-Fillim i vështirë! Të jesh Mo Salah nuk ka qenë gjithmonë  e thjeshtë. Atij i duhej të udhëtonte për tetë orë vajtje-ardhje nga qyteti i...

Kristiano Ronaldo, 6 kuriozitete interesante për portugezin

Lojtar i apasionuar pokeri Ronaldo është nga ata djemtë që janë thjesht të shkëlqyer në çdo sport që luajnë. Ai jo vetëm që është i...

3 gjëra që shumë pak i dinë mbi Leo Messin, kontrata e parë, Cola dhe Japonia

Kontrata e parë e Lionel Messit u nënshkrua në një pecetë, e cila ishte në kornizë. Skautët e Barcelonës ishin aq të etur për...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

A ndryshon zëri i grave gjatë ciklit?

Po, zërat e grave ndryshojnë gjatë fazës së ciklit menstrual, por në një mënyrë shumë të butë. Përqendrimi i hormoneve seksuale femërore, estrogjenit dhe progesteronit,...

Përse këndojmë në dush?

Ndiheni edhe ju si këngëtarë të shkëlqyer në dush? Epo, ka një shpjegim. Për të filluar, sepse mjedisi i veçantë i dhomës së dushit të...

Pse vrasësit serialë janë pothuajse të gjithë meshkuj?

Gratë kontribuojnë në kategorinë e vrasësve seriale me nje perqindje të "të ulët", 10% :më shumë se 90% e krimeve të dhunshme janë kryer...

Kush e shpiku telekomandën?

Telekomandat e para për televizorin u zhvilluan nga firma amerikane Zenith Radio Corporation në vitet '50. Ishin me tel, d.m.th. të lidhura me një kabllo ne...

Rënia në dashuri dhe kuriozitete të tjera që mund të mos i keni ditur

A e dini se dashuria është vërtet e “verbër”? Dhe se burrat kanë më shumë të ngjarë të thonë “Të dua”, para se këtë...

Të fundit

“Demokrati e mund autokratin, por ky nuk është rasti i Bashës”

Nga Arben Ristani (marrë nga  JavaNews.al) Autokracia si sistem politik ne te cilin nje individ i vetem ka ne dore pushtetin, tashme mund te themi,...

Kavajë / Minibusi merr flakë në rrugë, vetëm dëme materiale

Në aksin rrugor Rrogozhinë- Durrës, në afërsi të Kavajës ka marrë flakë në lëvizje një mjet tip minibus. Për fat udhëtarët kanë dalë në...

Liderët e opozitës nuk kanë dimensionin e burrit, janë adoleshentë

Nga Spartak Ngjela Si nuk u rritën një herë në moshë individët që duan të drejtojnë Shqipërinë, apo edhe ata që e kanë drejtuar atë! Nuk...

Aksident në Berat-Skrapar, mjeti bie nga ura, plagoset rëndë 28-vjeçarja

Një aksident është regjistruar në aksin nacional Berat-Skrapar, në fshatin Vërtop. Mjeti tip Audi,me targa AA 723 LK, që drejtohej nga një 28-vjeçare është rrëzuar...

Kosovë / Shënohen 97 raste të reja me COV*D-19, rritet numri i viktimave

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...