E shtunë, 23 Tetor, 2021
20.5 C
Tirana

Etiketa

Kosove-Shqiperi

‘Shqipëria e Madhe’/ Ambasada ruse në Tiranë reagon për deklaratën e Haradinaj

Ambasada Ruse në Tiranë, ka reaguar pas deklaratës së bërë nga ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj për krijimin e “Shqipërisë së Madhe”. Sipas këtij institucioni,...

Fushata në Kosovë, Haradinaj premton bashkimin me Shqipërinë

Kandidati për President nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka prezantuar programin e tij qeverisës. Haradinaj ka folur edhe për disa tema...

Dallimet Kosovë – Shqipëri

Nga: Lutfi Dervishi Në Shqipëri më shpesh bien tërmetet se qeveria, në Kosovë është e kundërta! Në Kosovë policia gjobit ministrin, në Shqipëri është...

Përcaktohet data dhe ora e “vëllazërores” Shqipëri-Kosovë

Federata Shqiptare e Futbollit ka përcaktuar orarin e miqësore vëllazërore mes Shqipërisë dhe Kosovës. Takimi do të zhvillohet në datën 11 nëntor në “Elbasan Arena”...

Mbledhja e përbashkët Shqipëri-Kosovë do të mbahet më 2 tetor në Tiranë

Mbledhja e përbashkët e Shqipërisë dhe Kosovës  do të mbahet më 2 tetor në Tiranë dhe jo në Shkodër siç ishte lajmëruar më herët. Mbledhja...

Rama zbulon mesazhin nga Brukseli per heqjen e kufirit Shqipëri-Kosovë

I pranishëm në konferencën “Një kontinent, një e ardhme”, Rama deklaroi se për çështjen e negociatave është shqetësuese fakti se nuk ka një arsye...

Kosova del nga sistemi rregullues energjetik i Serbisë, reagon ashpër Gjuriq

Ditën e djeshme, Operatori i Sistemit të Transmisionit dhe Tregut të Energjisë Elektrike të Kosovës dhe Operatori i Sistemit të Transmetimit të Shqipërisë firmosën...

Transportoi lëndë narkotike nga Shqipëria në Kosovë, me sa vite dënohet polici

Gjykata Themelore në Prishtinë, të hënën, e ka dënuar me tre vjet burg, zyrtarin policor, Bunjamir Jaha, i akuzuar për veprën penale “blerja, posedimi,...

Albin Kurti i shkon në zyrë Berishës, detaje nga takimi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka takuar ditën e sotme kreun e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Këtë e ka bërë të ditur vetë Berisha përmes një postimi...

Deklarata e Thaçit për bashkimin Kosovë-Shqipëri kritikohet si populizëm

Deklarata e Hashim Thaçit për bashkim të Kosovës dhe Shqipërisë është kritikuar nga ekspertët, të cilët e quajnë atë një gjest aspak serioz, i...

Të fundit

A është e përgatitur bota për ndryshimin e klimës? Çfarë thonë ekspertët

Deri tani qeveritë dhe industria janë përqendruar fort në uljen e emetimeve të CO2 nga avionët, pasi sektori i aviacionit është përgjegjës për rreth...

Emërohet drejtori i ri i Tatimeve, ja kujt iu besua posti i rëndësishëm

Ceno Klosi është emëruar Drejtor i Përgjithshëm i Tatimeve. Ai zë vendin e Delina Ibrahimajt, pas emërimit të kësaj të fundit në krye të...

“Më do si motër, s’kam punë me ty”, Fifi revoltohet pas fjalëve të Granitit

Prej kohësh, Fifi ka shprehur hapur pëlqimin që ka për Granit Canën. Madje banorët e "Big Brother VIP", shpesh i kanë ngacmuar. Dyshimet vijonin...

‘Po vijmë kurvë’, prokurorja shqiptare përballet me kërcënimet me jetë në SHBA

Një prokurore shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka kërkuar ndihmë për sigurinë e saj. Prokurorja e Komonuelthit të Qarkut Loudoun, Buta Biberaj,...

Ndryshimi i klimës/Pse Australia refuzon të heqë qymyrin

Në një garë botërore për të reduktuar ndotjen, Australia është një vend i jashtëzakonshëm. Eshtë një nga vendet më të ndotura për numër të...