E enjte, 21 Janar, 2021
7 C
Tirana

Dallimet Kosovë – Shqipëri

Nga: Lutfi Dervishi

  1. Në Shqipëri më shpesh bien tërmetet se qeveria, në Kosovë është e kundërta!
  2. Në Kosovë policia gjobit ministrin, në Shqipëri është e kundërta.
  3. Në Shqipëri autostrada është me pagesë, në Kosovë Jo!
  4. Në Kosovë zyrtarët e lartë gjykohen dhe dënohen për korrupsion, në Shqipëri përfliten!
  5. Shqipëria e ka “Gjykatën Kushtetuese” në Venecia, Kosova e ka në Prishtinë!
  6. Gjykata Kushtetuese e Kosovës mbahet mend se ka rrëzuar dy presidentë, një kryetar Kuvendi, një qeveri, në Shqipëri nuk mbahet mund kur ka dhënë vendimin e fundit.
  7. Në Kosovë në fillim bëjnë fushatë elektorale, pastaj vjen dita e votimit dhe po atë ditë humbësi uron fituesin. Në Shqipëri, ditën e votimit të dy palët shpallin fitoren dhe pas saj nis fushata elektorale.
  8. Shqipëria u bë shtet me ndihmën e Austrisë nga konferenca e ambasadorëve në Londër më 1913, Kosova më 2008 me ndihmën e SHBA, dhe bashkimin e presim kur të jemi në BE!
  9. Kosova ende nuk ka hapur negociatat me BE-në, Shqipëria i ka hapur disa herë!
  10. Në Kosovë flitet për Shqipërinë e Madhe, në Shqipëri, flitet për Kosovën e Madhe!
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Ronaldo shkruan historinë, Juventus fiton Superkupën e Italisë

Cristiano Ronaldo ka shkruar sonte historinë e futbollit botëror pasi u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave pasi shënoi për Juventusin...

Bajernit i mjafton një penallti për të mbajtur kreun, Lajpcig bën detyrën

Mjaftoi një penallti në minutën e 13-të për t’i dhënë Bajernit fitoren e dytë radhazi. Robert Levandovski nuk gaboi nga pika e bardhë e...

Vetëvendosja garon në zgjedhjet e 25 prillit, nesër prezanton kandidatët e parë

Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ditën e nesërme, më 21 janar kjo forcë politike do të...

I përqafuar me bashkëshorten, Joe Biden mbërrin në Shtëpinë e Bardhë

Joe Biden ka mbërritur në Shtëpinë e Bardhë, ku do të fillojë orët e para të punës si President i SHBA, me firmosjen e...

Çfarë duhet të dini mbi historinë e Ditës së Përurimit të presidentit amerikan

E para Ditë e Përurimit në detyrë e presidentit të Shteteve të Bashkuara, ishte 30 prilli i vitit 1789, gjatë betimit të presidentit Xhorxh...