E hënë, 20 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

Dallimet Kosovë – Shqipëri

Nga: Lutfi Dervishi

  1. Në Shqipëri më shpesh bien tërmetet se qeveria, në Kosovë është e kundërta!
  2. Në Kosovë policia gjobit ministrin, në Shqipëri është e kundërta.
  3. Në Shqipëri autostrada është me pagesë, në Kosovë Jo!
  4. Në Kosovë zyrtarët e lartë gjykohen dhe dënohen për korrupsion, në Shqipëri përfliten!
  5. Shqipëria e ka “Gjykatën Kushtetuese” në Venecia, Kosova e ka në Prishtinë!
  6. Gjykata Kushtetuese e Kosovës mbahet mend se ka rrëzuar dy presidentë, një kryetar Kuvendi, një qeveri, në Shqipëri nuk mbahet mund kur ka dhënë vendimin e fundit.
  7. Në Kosovë në fillim bëjnë fushatë elektorale, pastaj vjen dita e votimit dhe po atë ditë humbësi uron fituesin. Në Shqipëri, ditën e votimit të dy palët shpallin fitoren dhe pas saj nis fushata elektorale.
  8. Shqipëria u bë shtet me ndihmën e Austrisë nga konferenca e ambasadorëve në Londër më 1913, Kosova më 2008 me ndihmën e SHBA, dhe bashkimin e presim kur të jemi në BE!
  9. Kosova ende nuk ka hapur negociatat me BE-në, Shqipëria i ka hapur disa herë!
  10. Në Kosovë flitet për Shqipërinë e Madhe, në Shqipëri, flitet për Kosovën e Madhe!
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...