E martë, 22 Qershor, 2021
35.5 C
Tirana

Etiketa

Izrael

Izraeli kritikon zgjedhjen e “Xhelatit të Teheranit” si president i ri i Iranit

Tel Aviv (Dpa) - Kryeministri izraelit kritikoi sot zgjedhjen në Iran të shefit të gjyqësorit Ebrahim Raisi si presidenti i ardhshëm i vendit. "Zgjedhja e...

Jeruzalem/ Mbaron armëpushimi, Izraeli rihap zjarr në Gaza

Avionët izraelitë kryen një seri sulmesh ajrore në vendet e militantëve në Rripin e Gazës sot, sulmet e para të tilla që kur një...

Video/ Netanjahu konfuz, ulet sërish në karrigen e kryeministrit pas humbjes

Disa vendime janë të vështira për t'u pranuar, edhe pse mund të kesh 12 vite në pushtet. Kështu ka ndodhur me Benjamin Netanjahun, i...

Izrael/ Betohet sot qeveria e re, Netanyahu ‘zbret’ pas 12 vitesh nga pushteti

Në Izrael pritet të betohet sot një qeveri të re e cila do ta dërgojë Kryeministrin Benjamin Netanyahu në opozitë pas një 12 vjeçari...

Izraeli i shpjegon Associated Press, arsyet e bombardimit të ndërtesës në Gaza

Izraeli ka thënë se bombardimi i një ndërtese në Gaza ku gjendeshin zyrat e mediave ndërkombëtare është bërë pasi objekti po përdorej nga militantët...

Izrael/ Hapet gropa gjigande në parkingun e spitalit, ”përpin” 3 makina

Një ngjarje e pazakontë dhe e rëndë ka ndodhur në kryeqytetin e Izraelit, Jeruzalem. Media britanike, BBC shkruan se një gropë gjigande u hap në...

Izrael/Netnyahu flet për herë të parë pas koalicionit që e rrëzon, i rrezikshëm

Haaretz Benjamin Netanyahu u bëri thirrje "të gjithë anëtarëve të Knesset-it të zgjedhur nga votat e partive të djathta" të kundërshtojnë koalicionin e ri të...

Izrael, drejt skadimit afati për të formuar qeverinë

Një grup i gjerë partish izraelite, me qasje të ndryshme ideologjike, të cilat po përpiqen të largojnë nga pushteti kryeministrin Benjamin Netanjahu, kanë afat...

Izrael/ Herzog zgjidhet President i ri i vendit, bir i ish-Presidentit të 6-të

Isaac Herzog u zgjodh presidenti i njëmbëdhjetë i Izraelit, me 87 vota nga 120 në Knesset, parlamenti izraelit. Herzog do të pasojë Reuven Rivlin kur...

Drejt largimit të Netanyahut? Kryeministri sulmon marrëveshjen e rivalit

Ultra-nacionalisti Naftali Bennett ka kohë deri të mërkurën për të lajmëruar arritjen e një mazhorance të re, që do të largonte kryeministri Benjamin Netanyahu...

Të fundit

Covid-19/ Brataj: Parashikohet një valë e re në vjeshtë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj deklaroi se ka një parashikim, për një valë tjetër të Covid-19, gjatë stinës së vjeshtës. Deklarata e Brataj...

Bisedime me SHBA? Motra e Kim Jong un paralajmëron Uashingtonin: Do zhgënjeheni

Motra e Kim Jong-un ka hedhur poshtë shpresat për një përparim në bisedimet për armët bërthamore me SHBA, duke paralajmëruar Uashingtonin se do të...

A duhet të krijojmë heronj për të frymëzuar rininë në krizë besimi?

Nga: Mentor Kikia Shoqërisa shqiptare është në krizë. Muk është thjeshtë krizë ekonomike, për bukë dhe rroba. Eshtë kriza e madhe e besimit, kriza e...

Vatikani notë proteste Italisë për projektligjin kundër homotransfobisë

Selia e Shenjtë zbret në fushë kundër projektligjit Zan, projektligjit kundër homotransfobisë. Nisma vjen drejtpërdrejt nga Sekretariati i Shtetit, organi drejtues më i afërt...

Negociatat/ Bullgaria nuk heq dorë nga bllokimi ndaj Maqedonisë së Veriut

Bullgaria nuk ka lëshuar pe as në Këshillin për Punë të Përgjithshme, në këmbënguljen për të bllokuar fillimin e negociatave për Maqedoninë e Veriut. Agjencia...