E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

44-vjeçarit i ndalohet të largohet për 8 mijë vjet nga Izraeli

Një burri thuhet se i është ndaluar të largohet nga Izraeli për gati 8.000 vite, sipas një ligji të çuditshëm divorci, pasi ish-gruaja e tij paraqiti një kërkesë për mbështetjen e fëmijëve.

Noam Huppert, 44 vjeç, i ndalohet të largohet nga vendi deri më 31 dhjetor të vitit 9999, nëse nuk shpenzon më shumë se 3 milionë dollarë në pagesat e ardhshme të mbështetjes së fëmijëve.

Një urdhër gjykate tregon se atij i ndalohet të largohet nga vendi deri në natën e Vitit të Ri në vitin 9999. Ai u transferua në Izrael në vitin 2012, për të qenë më afër dy fëmijëve të tij të vegjël, pasi ish-gruaja e tij u kthye në vend dhe ngriti një çështje divorci kundër tij në një gjykatë izraelite, raporton news.com.au.

Në vitin 2013, gjykata lëshoi ​​një urdhër të ashtuquajtur “qëndrim në dalje” kundër Huppert. Ai e ndalon atë të largohet nga vendi edhe për pushime ose punë, derisa të paguajë “borxhin e ardhshëm” për mirëmbajtjen e dy fëmijëve të tij – derisa ata të mbushin 18 vjeç.

Huppert tha: “Që nga viti 2013, unë jam i mbyllur në Izrael”. Ai pretendoi se është një nga shumë shtetas të huaj që janë “persekutuar nga sistemi i ‘drejtësisë’ izraelite, vetëm sepse ishin të martuar me gra izraelite”.

Nuk është e qartë pse urdhri i gjykatës është në fuqi për gati 8.000 vjet. Huppert, një kimist analitik për një kompani farmaceutike, dëshiron të ndajë historinë e tij “për të ndihmuar australianët e tjerë që mund të vuajnë në këtë përvojë”.

Në Izrael, ligjet e divorcit nënkuptojnë se gratë mund të vendosin një ndalim udhëtimi për babain e fëmijëve të tyre, për t’u siguruar që do të marrin pagesa për mbështetjen e fëmijëve, sipas Sorin Luca, regjisor i dokumentarit No Exit Order.

Burrat pritet të paguajnë 100 për qind, ose më shumë të të ardhurave të tyre për fëmijët e tyre – dhe ata përballen me burgim deri në 21 ditë sa herë që nuk janë në gjendje të përballojnë pagesat mujore.

Gazetarja britanike Marianne Azizi, e cila ka bërë fushatë për të rritur ndërgjegjësimin për këtë çështje, thuhet se ishte “pothuajse e pamundur të konstatohej” numri i saktë i burrave të prekur nga ligji.

Lexo edhe :   Postoi fotot erotike të ish-bashkëshortes së tij, gjykata dënon të riun grek

Ajo tha: “Nuk mund të marr numra nga asnjë ambasadë e huaj”.

Por gazetari, i cili u shfaq në Doc No Exit Order 2019, vlerëson se janë “qindra” qytetarë australianë në të njëjtën situatë.

“Ky është një sekret. Nëse shtetas të tjerë të huaj janë të ngjashëm, mund të mendoj se qindra (australianë) janë atje”. Marianne filloi të gërmonte në këtë çështje, pasi burri i saj mbeti i bllokuar në Izrael, kur ai shkoi atje për të vizituar fëmijët e tij.

Lexo edhe :   Postoi fotot erotike të ish-bashkëshortes së tij, gjykata dënon të riun grek

Blogeri Adam Herscu, i cili shkruan për çështjet gjinore, e kritikoi ndalimin e udhëtimit të të huajve dhe ligjet izraelite të familjes si “drakonike” në një artikull në Times of Israel në 2013.

Ai shkroi: “Nëse po planifikoni të transferoheni në Izrael dhe të krijoni një familje atje, duhet të kuptoni se ligjet e familjes janë drakoniane, dhe tepër diskriminuese ndaj burrave – se ka shanse që të trajtoheni si kriminel.

Departamenti Amerikan i Shtetit njofton qytetarët e tij për ligjet e rrepta në këshillat e udhëtimit në Izrael.

Ai paralajmëron se gjykatat civile dhe fetare në Izrael “ushtrojnë në mënyrë aktive autoritetin e tyre për të ndaluar disa individë, përfshirë jorezidentë, të largohen nga vendi derisa të zgjidhen borxhet ose pretendimet e tjera ligjore kundër tyre”.

Në shënimin këshillues thuhet: “Gjykatat fetare të Izraelit ushtrojnë juridiksion mbi të gjithë qytetarët dhe banorët e Izraelit në rastet e martesës, divorcit, kujdestarisë së fëmijëve dhe mbështetjes së fëmijëve.

“Qytetarët amerikanë, duke përfshirë ata pa shtetësi izraelite, duhet të jenë të vetëdijshëm se mund t’i nënshtrohen qëndrimeve të pavullnetshme dhe të zgjatura (dhe madje edhe burgimit) në Izrael, nëse kundër tyre ngrihet një çështje në një gjykatë fetare, edhe nëse martesa e tyre ka ndodhur në Shtetet e Bashkuara, dhe pavarësisht nëse bashkëshorti i tyre është i pranishëm në Izrael”.

Burimi i lajmit: THE SUN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...