E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Zhytësi gjen shpatën 900-vjeçare në brigjet e Izraelit

Një zhytës amator që eksploron ujërat e cekëta në veri të Izraelit, ka gjetur një shpatë që mendohet se i përkiste një kalorësi 900 vjet më parë. Shpata një metër u zbulua nga Shlomi Katzin, në ujërat e cekëta pranë Haifa. Autoriteti Antik i Izraelit (IAA) tha se pasi të pastrohej dhe analizohej, do të vihej në shfaqje publike.

Kryqëzatat, të cilat filluan në 1095 dhe zgjatën me shekuj, panë të krishterët evropianë të udhëtonin në Lindjen e Mesme për të provuar të merrnin kontrollin e Jeruzalemit dhe pjesëve të tjera të Tokës së Shenjtë nga myslimanët.

Kobi Sharvit, i cili drejton Njësinë Arkeologjike Detare të IAA -së, tha se vendi ku u gjet shpata, siguroi strehë gjatë shekujve për anijet gjatë stuhive. “Këto kushte kanë tërhequr anijet tregtare në shekuj, duke lënë pas gjetje të pasura arkeologjike”, tha ai.

Studiuesit po supozonin se mund të lidhej me kështjellën e kryqtarëve aty pranë në Atlit, shtoi ai.

“Shpata është e rëndë për shkak të gurëve që janë ngjitur në të, dhe gjithashtu sepse është një [shpatë] hekuri dhe shumë e madhe …”.

“Kjo do të thotë se djali që mbante këtë shpatë dhe [luftoi] me të, ishte shumë i fortë. Unë po përpiqem ta imagjinoj atë në fushë me gjithë armaturën mbi të, dhe shpatën duke luftuar me të. Ai duhet të ketë qenë vërtet në gjendje të mirë fizike, ndoshta ata ishin më të mëdhenj se ne sot, por padyshim më të fortë. Dhe është e mahnitshme”.

Lexo edhe :   Ministri izraelit i Shëndetësisë: Vaksina mbron kundër Omicron

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Do të të vras, mbys fare”, banori me skizofreni kërcënon fëmijët

Disa banorë në një lagje të Bashkisë Dimal, ose Urës Vajgurore, iu drejtuan emisionit “Stop” në Tv Klan për ndihmë, pasi fqinji i tyre...

“Si jemi gjallë pas xhirimeve në ato kushte”, Reshat Arbana nxjerr të pathënat

Reshat Arbana është pa dyshim një nga aktorët më të mëdhenj shqiptarë. Ka realizuar rreth 40 role, shumë syresh të paharrueshëm. Kur ishte fëmijë,...

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë...