E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Izraeli nis të aplikojë dozën e tretë të vaksinës anti-covid

Izraeli do të fillojë të ofrojë dozën e tretë të vaksinës kundër koronavirusit për njerëzit mbi 60 vjeç, konfirmoi të enjten kryeministri i këtij vendi, Naftali Bennett.

Dhënia e dozave përforcuese do të nisë të dielën, në kohën kur numri i të infektuarve me koronavirus është në rritje, për shkak të variantit më ngjitës Delta.

“U bëj thirrje njerëzve të moshuar që tashmë janë vaksinuar, të marrin edhe dozën shtesë. Mbrojeni veten”, tha Bennett.

Rreth 55 për qind e nëntë milionë banorëve të Izraelit janë vaksinuar plotësisht – shumica e tyre me vaksinën Pfizer/BioNTech, shkruan REL.

“Vendimi [për dozën e tretë] u bazua në kërkime dhe analiza të konsiderueshme, si dhe në rritjen e rrezikut nga varianti Delta”, tha Bennett.

Ministri i Shëndetësisë, Nitzan Horowitz, tha se “doza e tretë mund të shpëtojë jetë”. Presidenti i Izraelit, Isaac Herzog, do ta marrë dozën përforcuese të premten në mëngjes.

Izraeli regjistroi mbi 1,400 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, aktualisht janë 15,000 raste aktive në Izrael – përfshirë 151 persona të shtruar në spital në gjendje të rëndë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...