E shtunë, 16 Tetor, 2021
21.5 C
Tirana

Etiketa

Hong Kong

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Nuk respektoi masat e distancimit social, polica arreston dhunshëm një 12-vjeçare

Një video e shpërndarë gjerësisht në rrjetet sociale është bërë kryefjalë e situatës në Hong Kong. Në video duket se si policia arreston me forcë...

SHBA-ja pezullon zyrtarisht tri marrëveshje me Hong Kongun

Shtetet e Bashkuara kanë pezulluar tri marrëveshje me Hong Kongun që kanë të bëjnë me ekstradim dhe përjashtime nga taksat, ka njoftuar Departamenti amerikan...

Arrestohet njëri ndër biznesmenët më të njohur në Hong Kong

Në Hong Kong është arrestuar biznesmeni, Jimmy Lai, nën akuzat për bashkëpunim me forcat e huaja. Zyrat e një gazete në pronësi të tij janë...

Kina kërcënon Shtetet e Bashkuara për Hong Kongun

Kina kërcënoi të hënën se do të ndërmarrë kundërmasa ndaj Shteteve të Bashkuara nëse ndëshkohet për planet për të vendosur një ligj të ri...

Plasin spërkatëset djegëse dhe lëshohet gaz lotsjellës, ç’po ndodh në Hong Kong

Policia e Hong Kongut hodhi gaz lotsjellës si dhe përdori pompat e ujit dhe spërkatëset djegëse të dielën mbi mijëra protestues që vërshuan nëpër...

Përse ndërtesat në Hong Kong kanë vrima të mëdha?

Disa ndërtesa të mëdha në Hong Kong kanë vrima në qendër për një zgjedhje të veçantë arkitekturore që respekton arsyet filozofike dhe shpirtërore. ...

Po i rikthehej normalitetit, Hong Kongu sërish në karantinë nga koronavirusi

Atëherë kur mendohej se gjithçka po shkonte mirë, Hong Kongu është futur sërish në karantinë. Qendra për Mbrojtje të Shëndetit (PK) ka publikuar shifrat e...

Si në kohë lufte/ Frikë nga koronavirusi, njerëzit mbajnë radhën për oriz (FOTO)

Qëndrimi për një kohë të gjatë në shtëpi nga koronavirusi, ka sjellë edhe konsumimin e produkteve ushqimore. Kjo epidemi mund të zgjasë edhe për...

Vazhdojnë protestat në Hong Kong

Policia në Hong Kong ndërhyri në disa qendra tregtare, duke ndjekur dhe arrestuar disa protestues anti-qeveritarë. Qindra demonstrues bllokuan qendrat për të tërhequr vëmendje...

Të fundit

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...

Shpikësi i vaksinës jep alarmin: Virusi Nipah, një kërcënim tjetër pandemik

Teksa bota vazhdon të përballet me COVID-19, ekziston një virus tjetër që është një nga kërcënimet e ardhshme pandemike. Ky është një nga paralajmërimet...

Kryemadhi merr goditjen e radhës, pranga ish-kandidatit për deputet

Blutë e Tiranës kanë prangosur kandidatin për deputet të LSI-së në zgjedhjet e 25 prillit, Etjon Joka, i cili akuzohet për "korrupsion aktiv" në...

Situatë e rëndë nga koronavirusi në Greqi, të intubuarit nuk kanë shtretër

Koronavirusi ka ‘mbërthyer’ Greqinë Veriore, ku spitalet janë nën presion të madh dhe shtretërit e ICU janë të zënë në një përqindje jashtëzakonisht të...

Vdekja e turistëve rusë në Qerret, kamerat zbulojnë lëvizjet në hotelin luksoz

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon shkaqeve që çuan në vdekjen e katër turistëve rusë në Qerret të Kavajës. Viktimat...