E premte, 22 Janar, 2021
10 C
Tirana

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk ka llogari bankare.

Kjo për shkak të sanksioneve që ka vënë Departamenti amerikan i Thesarit ndaj saj.

Sanksionet kundër saj dhe zyrtarëve tjerë janë vendosur si përgjigje ndaj Ligjit të ri për siguri në Hong Kong, të miratuar nga ana e Kinës.

Deklaratat e saj kanë nxitur spekulime në rrjetet sociale, rreth asaj se si arrin ta dërgojë qeveria pagën e saj në shtëpi.

Përgjatë një interviste të premten, ajo ka thënë se është duke përdorur “para të gatshme çdo ditë, për gjithçka”.

“E ulur përpara jush është shefja ezekutive e Hong Kongut, të cilës nuk i janë bërë të mundshme qasjet në shërbime bankare”, ka thënë ajo për kanalin lokal anglez, HKIBC.

“Kam grumbuj parash në shtëpi, qeveria më pagun me para të gatshme pagën time, sepse nuk kam llogari bankare”, u shpreh Lam.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krizë totale, Liverpooli humbet ndaj modestëve të Anglisë

Liverpooli është në krizë totale! Ekipi i Jurgen Klopp u mposht në shtëpi nga modestët e Burnleyt me rezultatin 0-1 duke lënë 3 pikë...

Vrasja e Aleks Nikës, Balla: Predha u dëmtua qëllimisht me urdhër të Berishës

10 vite pas vrasjes së katër protestueve në vrasjen e 21 janari të vitit 2019, Policia e Tiranës ka kërkuar ditën e sotme rifillimin...

Gazetarët po rrezikohen nga gjuha e partive politike

Një sondazh i bërë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare nga RTV Dukagjini ka nxitur dy partitë politike, Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe Partinë Demokratike...

Deputeti i PS: Isha 2 m larg Aleks Nikës në 21 janar, e pashë se kush e vrau

Deputeti i Partisë Socialiste, Alket Hyseni ka bërë një deklaratë të fortë, ku është shprehur se ka qenë shumë afër me Aleks Veizin në...

Sondazhi/ PS do të fitonte zgjedhjet nëse do të mbaheshin sot

Nëse zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të zhvilloheshin sot, një sondazh i Euronews Albania në bashkëpunim me kompaninë prestigjioze MRB, zbuloi se 41.8...