E premte, 7 Maj, 2021
23 C
Tirana

Etiketa

histori

Viti më i keq në historinë njerëzore? Ndoshta nuk është ai që ju vjen ndërmend

Nëse dikush do t’ju pyeste se cili ishte viti më i keq në historinë njerëzore, çfarë do të mendonit? Viti 1347 ishte goxha i...

Pse Stalini u përpoq ta ndalonte fenë në Bashkimin Sovjetik?

Kur nisi epoka e sundimit komunist në Rusi në vitin 1917, feja u pa si një pengesë për një shoqëri të lulëzuar socialiste. Siç...

Pesë faktet që mund të mos i dini rreth historisë së futbollit

Kur u luajt për herë të parë futboll siç e shohim sot? Një moment kyç në zhvillimin e sportit më popullor në botë,...

Histori/ Si lindi mania e dhënies së autografëve

Në vitin 1902, ilustratori britanik Henri Furnis shkroi një artikull në “Strand Magazine” që niste me pyetjen: “A ka ndonjë vaksinë për të shëruat...

Margaret Theçer, “gruaja e hekurt” që bëri histori

Disa gra e kanë ndryshuar vërtet imazhin dhe rolin e grave në histori. Margaret Theçer u bë udhëheqëse e Partisë Konservatore britanike, ndërsa në...

”Ndërhyri shoku Gramoz”/ Rama tregon historinë se si hyri në PS

Kryeminsitri Edi Rama, teksa ka inspektuar kantieret e Rilindjes Urbane në Mallakastër, tregoi një histori personale se si e nisi angazhimin e tij në...

Si mashtrimi me një gjerdan, shkaktoi shpërthimin e Revolucionin Francez

Ndoshta populli francez nuk e ka dashur asnjëherë Mbretëreshën e Francës Maria Antoneta, edhe pse pozicioni i saj është rivlerësuar plotësisht përgjatë dekadave dhe...

Dashamir Shehi tregon historinë e babait: Do i bënte atentat Musolinit

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi ka treguar historinë e babait të tij, i cili u përndoq për disa kohë nga sistemi komunist. Ai ka treguar...

Katër njerëzit e rëndësishëm që diktatorët i “fshinë” nga historia

Përgjatë historisë ka pasur shumë përpjekje të udhëheqësve të ndryshëm politikë për të zhdukur çdo gjurmë të personazheve të caktuara që dikur i kanë...

Bylykbashi kap ‘gafën’ e Ramës në Durrës: I hoqi qytetit 300 vite histori

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi ka kapur në gabim kryeministrin Edi Rama. Kreu i qeverisë, gjatë një bashkëbisedimi ditën e sotme me qytetarët në...

Të fundit

Komisioni për shkarkimin e Metës/ 6 deputetë votuan kundër, 1 abstenoi (Emrat)

Ditën e sotme, Kuvendi miratoi me 97 vota pro, ngritjen e Komisionit Hetimor për shkarkimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Ndërkohë, 6 deputetë të...

Komisioni për shkarkimin e Metës/ Presidenca: Nuk do të njohim asnjë vendim

Ditën e sotme, Parlamenti miratoi me 97 vota pro, ngritjen e Komisionit Hetimor për shkarkimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Menjëherë pas këtij vendimi,...

SHBA: Fati i paktit bërthamor është në dorë të Iranit

Administrata e presidentit Joe Biden ka sinjalizuar se Irani nuk duhet të presë lëshime të tjera të mëdha nga Shtetet e Bashkuara ndërsa mes...

Artur Zheji: Rama dëshiron të eleminojë Metën e Berishën nga sfondi politik

I ftuar në emisionin ''Pika mbi i'' në ''News 24'', gazetari dhe analisti Artur Zheji foli mbi situatën politike në vend dhe shkarkimin e...

Nostalgji futbolli / Maldini rrëfen ofertat e refuzuara për Milanin e tij

"Juve më donte. Tek Chelsea më ftoi Vialli në 96-ën. Por unë preferova të qëndroj në Milano, për të dalë nga një vit katastrofik....