E diel, 20 Shtator, 2020
30 C
Tirana

Etiketa

globale

Shtohet rezistenca globale ndaj maskave

Ekspertë të shëndetit publik kanë dalë në të njëjtin përfundim: vënia e maskave, larja e duarve dhe distancimi fizik ndihmojnë për të penguar përhapjen...

Koronavirusi, sa do të jetë vdekshmëria globale

Zyrtarët e shëndetit publik dhe epidemiologët nuk kanë ende një mendim të përbashkët për shkallën e vdekshmërisë së virusit COVID-19; parashikimet e tyre shkojnë...

Rënie e madhe e aksioneve globale, si pasojë e frikës ndaj koronavirusit

Rënia e lartë në indeksin e aksioneve të tregjeve globale u shfaq kryesisht javën e kaluar, edhe pse frika mbi përhapjen e shpejtë të...

Autokracia, një sëmundje globale që mund të prekë edhe SHBA-në

Nga Ece Temelkuran, “The Washington Post” “Jo, këtu s’mund të ndodhë!”. Kështu u shprehën shumë amerikanë 3 vjet më parë, kur Donald Trump u zgjodh...

Me tensionet SHBA-Kinë në rritje, Evropa ka nevojë për një strategji globale

Nga Joshka Fischer, “Project Syndicate” Zgjedhja e Donald Trumpit si president i Shteteve të Bashkuara, mund të ketë nxitur fundin e “Shekullit Amerikan”, dhe të...

Raporti i ri për ngrohjen globale, të dhënat bien ndesh me politikat e Trump

Sipas një raporti të qeverisë amerikane, në Shtetet e Bashkuara është duke u shtuar ndikimi i ndryshimeve klimatike, që shihet konkretisht në stuhitë e...

Epoka e re globale e pandëshkueshmërisë

Nga Uri Friedman “The Atlantic”/ Kreu i Kombeve të Bashkuara, bëri një paralajmërim të zymtë, dhe siç po rezulton profetik, disa javë më parë....

Inteligjenca artificiale në sfidë për të zhdukur urinë globale

Një botë pa uri deri më 2030 është tema e Ditës Botërore të Ushqimit këtë vit dhe synimi i Organizatës së OKB-së për Ushqimin...

Protesta kundër ngrohjes globale në Evropë

Në qytete të rëndësishme të Evropës janë zhvilluar protesta të njëkohshme. Qëllim i këtyre protestave ishte për të tërhequr vëmendjen në problemin e ngrohjes...

Lufta tregtare e Trump po ngadalëson ekonominë globale

Nga Uwe Bott “The Globalist”/ Lufta tregtare e Donald Trump, është duke u përshkallëzuar. Disa ditë pas imponimit të tarifave me vlerë prej 34...

Të fundit

Detajet/ Sherr banal pranë një lokali në Tiranë, plagoset 45-vjeçari

Policia e Tiranës ka dhënë detajet e para lidhur me plagosjen e ndodhur pasditen e sotme pranë një lokali në Tiranë. Pas një konflikti të...

Në Tiranë “kërcet” arma, policia arreston një person

Pasditen e sotme janë dëgjuar të shtëna me armë zjarri në zonën e Astirit në Tiranë, bëjnë me dije burime për "Dosja.al". Ngjarja ka ndodhur...

61-vjeçari vuri nën gomat e makinës komshien, policia nxjerr detajet e rënda

Policia ka reaguar për ngjarjen e rëndë në Shkodër, ku Hilë Simoni goditi dhe kaloi nën rrotat e makinës komshien e tij, Katrina Hilën....

“Parazita gjakpirës”, Roza Lati shpërthen ndaj “Arkiva Shqip” (VIDEO)

Moderatorja Roza Lati ka mbështetur publikisht Albërije Hadërgjonajn, e cila pak ditë më parë ka shpërthyer ndaj "Arkiva Shqip". Një video e saj gjatë...

Moti për nesër/ Mos dilni pa çadër nga shtëpia, rikthehen reshjet e shiut

Sot pasdite (e diel, dt. 20) nuk priten reshje. Nesër (e hënë, dt. 21) priten reshje lokale të dobëta në shumicën e qarqeve. TEMPERATURAT Nesër (e...