E martë, 22 Qershor, 2021
35.5 C
Tirana

Etiketa

ervis iljazaj

Reforma Zgjedhore shumë polare

Nga: Ervis Iljazaj Është e qartë se marrëveshja për reformën zgjedhore u arrit falë insistimit të ndërkombëtareve në Shqipëri, sidomos Ambasadës së Shteteve të Bashkuara. Mirëpo,...

Taksat e larta nuk i paguajnë të pasurit, por qytetarët

Nga: Ervis Iljazaj Me të gjitha gjasat, e vetmja çështje përmbajtësore që do të diskutohet në  zgjedhjet e ardhshme, dhe do të përdoret fortë nga...

Si të shpëtojmë nga vullneti politik

Nga: Ervis Iljazaj Kriza politike e stërgjatur shqiptare, ndër të tjera, tregoi një gjë shumë thelbësore. Faktoi që sistemi dhe forma e demokracisë që kemi...

Më në fund flitet për zgjedhje në Shqipëri

Nga: Ervis Iljazaj Tashmë nuk mund të fshihet më se loja me listat e hapura nga Partia Socialiste ishte thjesht një strategji politike dhe jo...

Shqiptarët do të gjykojnë kryetarët e partive, jo listat      

Nga: Ervis Iljazaj Askush më shumë se sa shqiptarët nuk e di që cilësia e deputetëve luan një rol shumë të rëndësishëm në funksionimin normal...

Ekonomia “proteksioniste” shqiptare

Nga: Ervis Iljazaj Para disa ditësh raporti i Departamentit të Shtetit për klimën e biznesit në Shqipëri, ishte nga më alarmantët për këtë sektor, të...

Konflikti i përhershëm për “drejtësi”

Nga: Ervis Iljazaj Në vitet e fundit në Shqipëri, problemet e drejtësisë janë përjetuar kryesisht si një përplasje e pushteteve të shtetit, përplasje që është...

Në republikat parlamentare, ministrat duhet të jenë politikë

Nga: Ervis Iljazaj Ka zëra të shumtë që Kryeministri Edi Rama është duke menduar për ndryshime të rëndësishme në kabinetin qeveritar. Gjë e cila, duke...

Rrethi vicioz i politikës shqiptare

Nga: Ervis Iljazaj “Mortaja italiane”, titullohet një libër i botuar nga radikalët e majtë italianë në vitet ‘70-80. Që nga titulli, kuptohet fare mirë që...

Çfarë na pret në vjeshtë, rreziku i pandemisë apo i ekonomisë

Nga: Ervis Iljazaj Ndërkohë që të gjithë ekspertët e shëndetësisë janë të shqetësuar nga një valë e dytë e pandemisë, kriza ekonomike që do të...

Të fundit

Bisedime me SHBA? Motra e Kim Jong un paralajmëron Uashingtonin: Do zhgënjeheni

Motra e Kim Jong-un ka hedhur poshtë shpresat për një përparim në bisedimet për armët bërthamore me SHBA, duke paralajmëruar Uashingtonin se do të...

A duhet të krijojmë heronj për të frymëzuar rininë në krizë besimi?

Nga: Mentor Kikia Shoqërisa shqiptare është në krizë. Muk është thjeshtë krizë ekonomike, për bukë dhe rroba. Eshtë kriza e madhe e besimit, kriza e...

Vatikani notë proteste Italisë për projektligjin kundër homotransfobisë

Selia e Shenjtë zbret në fushë kundër projektligjit Zan, projektligjit kundër homotransfobisë. Nisma vjen drejtpërdrejt nga Sekretariati i Shtetit, organi drejtues më i afërt...

Negociatat/ Bullgaria nuk heq dorë nga bllokimi ndaj Maqedonisë së Veriut

Bullgaria nuk ka lëshuar pe as në Këshillin për Punë të Përgjithshme, në këmbënguljen për të bllokuar fillimin e negociatave për Maqedoninë e Veriut. Agjencia...

STARTON #YOUARECREDINS3

Banka Credins lançon për të tretin vit programin #YOUARECREDINS3, një mundësi fantastike për çdo student të sapo diplomuar në degët: Ekonomi, Informatikë, Drejtësi dhe...