E martë, 15 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

Etiketa

emigrantet

Rregullat e reja/ Çfarë duhet të dini nëse udhëtoni drejt Italisë

Prej së hënës së 24 majit, Italia nisi aplikimin e rregullave të reja për lëvizjen brenda e jashtë kufijve të saj. Udhëtarët që nisen...

Kriza me emigrantët në Spanjë ekspozon të metat në politikën e jashtme të BE-së

Nga Lorne Cook “Associated Press” BRUKSEL (AP) - Pamjet e qindra emigrantëve, që notojnë ose ngjiten në gardhet që ndajnë territorin e minoritetit spanjoll të...

Biden katërfishon kufirin për pranimin e refugjatëve krahasuar me Trumpin

Presidenti Joe Biden ngriti zyrtarisht të hënën kufirin maksimal për pranimin e refugjatëve në Shtetet e Bashkuara në 62,500 këtë vit, disa javë pasi...

Shqiptarët thirrje qeverisë greke: Lehtësoni qarkullimin e votuesve në Kakavijë

Institucionet përkatëse greke kanë bërë me dije se kanë lënë në fuqi rregullat e deritanishme në kufirin e Kakavijës deri më datë 26 prill,...

Po ikën rinia, 46% e emigrantëve janë nën 40 vjeç

Emigracioni, i cili ka vijuar me ritme konstante në 30 vitet e fundit dhe me gjasë do të shtrihet me të njëjtin intensitet edhe...

“Ngritën lart emrin shqiptar”/Emocionohet Rama, ndan videon e rrallë

Kreu i qeverisë, Edi Rama, ka përcjellë një mesazh falenderues për të gjithë bashkëqytetarët jashtë atdheut në ditën e diasporës. Rama iu shpreh mirënjohjen të...

Nuk u ndikuan nga pandemia, emigrantët sollën më shumë para në verë

Emigrantët kanë sjellë më shumë para në shtëpitë e tyre në tremujorin e tretë, pas rënies së ndjeshme në prill-qershor, kur Europa ishte pothuajse...

Britania e Madhe shtrëngon masat, rikthen sistemin e vizave nga 1 janari

Britania e Madhe rikthen sistemin e vizave, si një masë kundër migracionit në territorin e saj. Këto masa të forta do të hyjnë në...

Rikthehen radhët e gjata në Kapshticë, me dhjetëra emigrantë në pritje

Qindra emigrantë janë duke pritur në radhë, për të kaluar kufirin në pikën kufitare të Kapshticës. Kuota prej 300 personash për të kaluar në ditë...

Plotësohet kuota ditore në Kapshticë, pala greke mbyll punën

Për shkak të plotësimit të kuotës ditore të kalimit të emigrantëve, pala greke në pikën kufitare Kapshticë ka mbyllur punën. Policia kufitare ka bërë...

Të fundit

Zgjedhjet lokale në Kosovë do të mbahen më 17 tetor

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka caktuar datën 17 tetor 2021 për mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë. “Presidentja ka udhëzuar Komisionin Qendror të Zgjedhjeve...

SPAK kërkon konfiskimin e pasurive të “bosit” të fuqishëm të drogës

SPAK kërkon konfiskimin e pasurive dhe llogarive bankare të Bledar Seferit, i dënuar në Itali. Nga verifikimet e kryera ka rezultuar se Bledar Seferi...

Në Bruksel po mbahet raundi i ri i bisedimeve Kosovë – Serbi

Të martën në Bruksel po zhvillohet raundi i ri i bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre. Ky është takimi...

Faqet e para të gazetave sportive europiane, 15 qershor 2021

La Gazzetta dello Sport: CR7-Juve, fjalë lamtumire Italia që fiton nuk ndryshohet Corriere dello Sport: Ronaldo çmarkohet: "Qëndroj apo iki do të vendoset opsioni më...

“Më arrestoi…”, burg për shqiptarin që goditi policin grek me shufër hekuri

Një fermer shqiptar është dënuar me 9 vite burg nga gjykata greke për “vrasje në tentativë”, pasi ka masakruar me shufër hekuri një oficer...