E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Pse emigrantët largohen nga Franca për në Mbretërinë e Bashkuar?

Emmanuel Macron ka reaguar me zemërim ndaj thirrjes publike të Boris Johnson për Francën, që të marrë emigrantët që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar.

Presidenti francez akuzoi kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar se nuk ishte “serioz”, duke bërë thirrjen në Twitter, pas vdekjes së 27 personave të mërkurën.

Dhe zëdhënësi i tij akuzoi Johnson për “bisedë të dyfishtë”, se i tha diçka të ndryshme Macron-it privatisht.

Mosmarrëveshja diplomatike shpërtheu pasi Franca tërhoqi një ftesë të samitit për Sekretaren e Brendshme, Priti Patel. Belgjika, Franca, Holanda, Gjermania dhe Komisioni Evropian do të marrin pjesë në bisedimet e së dielës në Calais, të cilat Macron i krijoi në përpjekje për t’u marrë me rritjen e fundit të kalimeve të emigrantëve.

Pse emigrantët largohen nga Franca për në Mbretërinë e Bashkuar?

Sekretari i Transportit në Mbretërinë e Bashkuar, Grant Shapps, tha se Franca duhet të riftojë zonjën Patel, duke i thënë BBC: “Asnjë komb nuk mund ta trajtojë këtë i vetëm. Shpresoj që francezët do ta rishqyrtojnë [mosftimin e zonjës Patel].

“Është në interesat tona. Është në interesat e tyre. Është sigurisht në interesin e njerëzve që janë njerëz të trafikuar në MB, me këto skena tragjike që po shohim – njerëz që humbasin jetën e tyre”.

Mbytja e një varke të mërkurën, shënoi humbjen më të madhe të jetës nga mbytja në Kanalin Anglez në shumë vite, me 17 burra, 7 gra – njëra prej të cilëve ishte shtatzënë – dhe tre fëmijë vdiqën.

Përpara takimit të së dielës, në një letër drejtuar Macron të enjten, e cila u nda në Twitter, Johnson përcaktoi pesë hapat që ai tha se mund të ndihmonin në shmangien e përsëritjes së tragjedisë:

Patrulla të përbashkëta për të parandaluar largimin e më shumë anijeve nga plazhet franceze.

Përdorimi i teknologjisë më të avancuar, si sensorë dhe radarë.

Patrulla detare në ujërat territoriale të njëra-tjetrës dhe mbikëqyrje ajrore.

Thellimi i punës së celulës së përbashkët të inteligjencës së vendeve.

Punë e menjëhershme për një marrëveshje dypalëshe për kthimin me Francën, së bashku me bisedimet për të krijuar një marrëveshje kthimi MB-BE.

“Një marrëveshje me Francën për të rikthyer emigrantët që kalojnë Kanalin përmes kësaj rruge të rrezikshme, do të kishte një ndikim të menjëhershëm dhe domethënës,” tha Johnson.

Por Ministri i Brendshëm francez, Gérald Darmanin, reagoi me zemërim duke thënë: “Ne e konsiderojmë letrën publike të kryeministrit britanik të papranueshme, dhe në kundërshtim me diskutimet tona mes partnerëve… Si rezultat Priti Patel nuk është më i ftuar”. Dhe një zëdhënës i qeverisë franceze tha se letra nuk “korrespondonte fare” me diskutimet që Johnson dhe Macron kishin pasur të mërkurën, duke shtuar: “Ne jemi të lodhur nga të folurit e dyfishtë”.

Të premten në mëngjes, Macron përdori një konferencë shtypi për të kritikuar trajtimin e krizës nga MB, duke thënë: “Përgjigjja e duhur është të kemi një bashkëpunim serioz, të ndalojmë këto lëvizje, të çmontojmë rrjetet e trafikimit dhe të parandalojmë këta njerëz dhe gratë që mbërrijnë në tokën tonë, sepse deri atëherë është tashmë tepër vonë”.

Ai gjithashtu sulmoi zotin Johnson për postimin e letrës së kryeministrit drejtuar qeverisë franceze në Twitter, duke thënë: “Kam folur dy ditë më parë me kryeministrin Johnson në një mënyrë serioze.

“Nga ana ime vazhdoj ta bëj këtë, siç bëj me të gjitha vendet dhe të gjithë liderët. Jam i befasuar nga metodat kur ato nuk janë serioze.

“Ne nuk komunikojmë nga një lider te tjetri për këto çështje me cicërima, dhe letra që bëjmë publike. Ne nuk jemi sinjalizues”.

Mbretëria e Bashkuar këmbëngul se letra e kryeministrit ishte e sinqertë, e menduar të ishte konstruktive, jo luftarake.

Por dyshimi francez është se letra në fakt i drejtohej më shumë Partisë Konservatore të zotit Johnson sesa Parisit.

Francezët besojnë se Johnson është në një pozitë të pakëndshme me mbështetësit e tij tani, pasi ka premtuar se Brexit do të nënkuptonte “rimarrjen e kontrollit” të ujërave dhe kufijve të Mbretërisë së Bashkuar.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, këmbëngul se letra është dërguar me mirëbesim. Parisi thotë se një çështje kaq delikate si migrimi, veçanërisht midis Francës dhe Britanisë së Madhe pas Brexit, duhet të trajtohet me kujdes, larg shkëlqimit të medias.

Por deputeti konservator Tim Loughton, një anëtar i Komitetit të Çështjeve të Brendshme të Dhomës së Komunave, tha: “Francezët duhet të kuptojnë se ka pasoja nga mbyllja e një syri në vend që të ndalojë varkat e emigrantëve në burim, dhe ato pasoja janë tragjedi. Si ajo e dy ditëve më parë. Punimi i partneritetit është e vetmja mënyrë për të gjetur një zgjidhje dhe jo ngacmim”.

Burimet franceze i thanë BBC-së se kreu i njësisë kundër kontrabandës të policisë kufitare të Francës, po takonte zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar të premten në ambasadën britanike.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...

Jean Todt mbështet ndërtimin e automotoparkut në Elbasan

Më herët, kreu i DPSHTRR Blendi Gonxhe njoftoi se në Elbasan do të ndërtohet automotoparku i parë në Shqipëri, për të mundësuar edhe zhvillimin...

Nipi i deputetit me shokët në Dubai, Rrahman Rraja: Kam tre muaj pa folur me të

Deputeti socialist, Rrahman Rraja, ka reaguar për ngjarjen e zbardhur sot nga Policia e Lezhës ku i përfshirë në grabitjen me armë ishte nipi...