E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

Etiketa

duhet

A i duhet Ballkanit Perëndimor një Mini-Shengen

Kur Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, në tetor 2019, paraqitën nismën e tyre, të quajtur “Mini-Shengen”, BE-ja sapo e kishte shtyrë hapjen e...

Hyn në fuqi ligji i ri për fuqinë punëtore në Gjermani. Çfarë duhet të dini

Të jetosh e punosh në Gjermani? Nuk është aq e lehtë, sepse Gjermania nuk e ka parë asnjëherë veten si vend emigracioni. Por aktualisht...

Çfarë duhet të mësojmë nga viti politik 2019

Nga: Alfred Peza  Zhvillimet e vitit 2019 që po lemë pas, duket se mbyllën ciklin e të gjitha eksperimenteve të një tranzicioni tejet të vështirë...

Ish-prokurorët e skandalit Watergate: Pse Donald Trump duhet të shkarkohet nga detyra

“The Washington Post” Ne, ish-anëtarët e ekipit të prokurorit special mbi skandalin Watergate, besojmë se ekzistojnë prova bindëse se presidenti Donald Trump, ka konsumuar vepra...

Edhe sa duhet të pritet për formimin e Qeverisë?

Zgjedhjet e 6 tetorit kaluan me incidente më të pakta se zgjedhjet e kaluara dhe me numër më të madh të qytetarëve që dolën...

Sa orë duhet të flejë njeriu dhe përse?

Solstici i verës shënon ditën më të gjatë të vitit në hemisferën veriore të globit. Kjo nënkupton edhe natën më të shkurtër të vitit....

Katër arsye pse Rama duhet të tërhiqet nga beteja e 30 qershorit

Ferdinand Dervishi Edhe për shkak të shtimit të flakëve dhe tymit të protestave të opozitës, përditë e tepër analistë apo njerëz që i kemi listuar...

D-Day na kujton pse SHBA-ja duhet ta ruajë aleancën me Evropën

Nga Mikie Sherril, Jason Crow, Gil Cisneros, Chrissy Houlahan, Abigail Spanberger, “The Hill” Si shumë amerikanë, edhe ne jemi rritur duke dëgjuar historitë e anëtarëve...

“Kush i ka nxjerrë përgjimet duhet dënuar”, PD i përgjigjet Manjës: Nxorën një idiot

Partia Socialiste reagoi me anë të kryetarit të Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja, në lidhje me përgjimet e publikuara nga gazeta gjermane “Bild”, ku...

“Qesharak komplet”, ironizon Manjani: Çështjet që Rama duhet ti sqarojë me veten si fillim

Kryeministri Edi Rama pasditen e sotme foli për rekomandimin e celjen e negociatave nga ana e Këshilli Europian për në BE. Ish-ministri i Drejtësisë,...

Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...