E diel, 31 Maj, 2020
15 C
Tirana

Koha për protesta? Salianji zbulon lëvizjen e fundit të PD-së

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

Nga Korça, ish deputeti i PD, Ervin Salianji, ka thënë se nuk është koha për proteta politike. Ai është shprehur se kanë dalë sërish në terren për të dëgjuar problematikat e bizneseve, fermerëve dhe fasonerive.

Salianji deklaroi se nuk ka asnjë vendim nga selia e PD-së për të protestuar. Ndërsa ngriti shqetësimin se në Shqipëri njerëzit po vuajnë për bukën e gojës, e ndërsa qeveria ka braktisur detyrën.

Lidhur me pretendimet e ngritura nëse do këtë protesta, Salinanji tha qartësisht se nga ana e opozitës s’ka vendimmarrje. Por çdo protestë nga qytetarët, do të mbështetet.

“Kemi bërë mbledhje me strukturat në Korçë, dhe po dëgjojmë shqetësimet e qytetarëve, biznesit, fermerëve, punonjësve të fasonerive që kanë mbetur pa punë dhe pa u paguar. Shqetësimi i madh nga Korça, që pavarësisht se kanë qenë të hapura, për shkak të bllokimit nuk kanë pasur mundësi për të ardhura në turizëm, nuk kanë pasur asnjë ndihmë nga qeveria duke u përjashtuar nga përfitimi i paketave të ndihmës. Është një situatë si në të gjithë Shqipërinë. Varfëri ekstreme, po zien, qeveria e ka braktisur detyrën.

Është në fund të mandatit, është braktisur, Rama është i vetëm, por edhe nga qytetarët, më shumë sesa i ka braktisur ata. Në momentet e fundit, në paketën e tretë të kihet në vëmendje fermerët. Nuk ka një vendimmarrje për protesta, mbështesim çdo protestë të qytetarëve ku ka pasur shqetësime. Po takojmë qytetarët që shprehin shqetësime për paketat dhe që janë selektive.

Lexo edhe :   Bylykbashi: Mazhoranca s’do verifikimin elektronik, Gjykata Kushtetuese të hetojë shkeljet

Unë besoj që kjo do të përkthehet në votë kundër qeverisë, dhe protestat dhe reagimet duhet të shërbejnë që paratë që janë te oligarkët të rishpërndahen te qytetarët. S’ka vendimmarrje për protesta të organizuara nga opozita, por çdo protestë nga qytetarët do të mbështetet. Nuk është momenti për të shfokusuar vëmendjen për protesta politike, por për të qenë pranë qytetarëve”, tha ai.

Lexo edhe :   Situata del jashtë kontrollit/ Qëllohet mbi protestuesit, humb jetën 19-vjeçari

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përfundon mbledhja e Këshillit Politik, nuk arrihet marrëveshja

Mbledhja e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore sapo ka përfunduar dhe raportohet se nuk është arritur një marrëveshje mes palëve. Këto të fundit thuhet se...

Nga nesër rihapen kufijtë tokësorë të Kosovës

Nga e hëna në Kosovë fillon zbatimi i periudhës së re të lehtësimit të masave kufizuese të vendosura për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Kryeministri...

Paloka: Rama bredh nëpër botë për një foto me Cristiano Ronaldon

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka përmes një postimi në Facebook akuzon kryeministrin Edi Rama se ka shkuar në Paris me avionin e “Air Albania”...

SHBA, protestat mund të sjellin një rritje të rasteve me COVID-19

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë paralajmërojnë se mund të ketë një rritje të re të rasteve me koronavirus për shkak të protestave në vend, të...

Hapja e plazheve më 1 Qershor, Klosi bën paralajmërimin e fortë

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi gjatë një takimi me bizneset në Vlorë tregoi se si do funksionojë hapësira e plazheve dhe kushtet...
WhatsApp KONTAKTO TT