E enjte, 1 Tetor, 2020
12 C
Tirana

Etiketa

demokracia

“Po vuajmë pasojat e vitit 2008”, Shkëlqim Hajdari: Shqipëria sot nuk prodhon demokraci të pastër

Konstitucionalisti Shkëlqim Hajdari është shprehur se demokracia shqiptare është hibride, teksa liston edhe problemet me të cilat përballet sot ajo. I ftuar në emisionin “Repolitix”,...

“Demokracitë janë të përgjegjshme para qytetarëve të tyre”, Yuri Kim me mesazh të fortë për shqiptarët dhe forcat politike

Në ditën ndërkombëtare të demokracisë, ambasadorja e SHBA në Shqipëri, Yuri Kim, ka përcjellë mesazhe të forta për qytetarët shqiptarë dhe përfaqësuesit politikë. Kim shprehet...

“Koha për të mbrojtur demokracinë është tani”, Meta publikon foton duke puthur flamurin dhe lëshon kërcënimin e fortë

Presidenti Ilir Meta ka shfrytëzuar ditën e demokracisë, për të lëshuar thirrjet e tij të radhës për kryengritje. Ai e ka nisur ditën me...

“O tani, o kurrë”, Meta kujton Azem Hajdarin: Vepra e tij frymëzon në çdo kohë

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, kujton sot heroin e demokracisë, Azem Hajdari, në 22-vjetorin e vrasjes së tij. Meta ka vendosur kurorë me lule në...

Po ikin, u boshatis vendi! Loja e ulët e hileqarëve politikë me shifrat

Nga: Skënder Minxhozi Janë boshatisur fshatrat, po marrin arratinë, s’ka mbetur këmbë njeriu në asnjë cep të Shqipërisë! Kjo është një ndër tezat më të...

Partitokracia pa parti

Nga: Ervis Iljazaj Padyshim që sistemi zgjedhor kaq shumë i përfolur ditët e fundit është shumë i rëndësishëm për funksionimin e demokracisë, rritjen e garës...

Politika atmosferike

Nga: Klementin Mile Në cilat kushte mundësohet demokracia? Filozofi bashkëkohor gjerman Peter Sloterdijk e adreson këtë çështje në një mënyrë shumë origjinale. Së pari, ai...

“Kur populli ngrihet, tirania bie”, çfarë paralajmëron Meta sot në orën 12:00

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, i është rikthyer retorikës së ashpër kundër qeverisë, teksa ka apeluar për protesta kundër atij që e quan regjim...

Teatri nuk ishte çështje e opinioneve, por çështje e drejtësisë

Nga: Ervis Iljazaj Për gjatë dy viteve që diskutohej çështja e Teatrit Kombëtar, kishte opinione të ndryshme për vlerën e tij të trashëgimisë kulturore. Kishte...

“S’ka më shpresë”, Manjani lëshon thirrjen e radhës

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar mbi situatën në të cilën ndodhet vendi. Teksa apelon për zgjim kombëtar, Manjani parashtron disa nga problemet...

Të fundit

Tajvan, prodhohet roboti që kryen 2 mijë teste virusi në ditë

Një kompani bioteknologjike në Tajvan ka prodhuar një robot, që ka aftësinë të kryejë brenda një dite më shumë se 2 mijë teste të...

Agron Duka: Rama nuk do t’ia dijë për rregulla loje

Kreu i PAA Agron Duka tha sot në emisionin Arena se kryeministri Rama si politikan nuk do t’ia dijë për rregulla loje, kur ka interes...

Britani e Madhe, doktorët me kostum fluturues për emergjencat shëndetësore

Skuadrat e urgjencave shëndetësore dhe inxhinierët në Britaninë e Madhe thanë të martën se kishin testuar me sukses kostumin e parë fluturues në botë...

Tremujori i dytë, ekonomia në Shqipëri bie me 10%

Në Shqipëri, Prodhimi i Brendshëm Bruto shënoi një rënie të fortë, duke u tkurrur me 10.29 përqind në tremujorin e dytë të vitit, si...

Nuk ndalet Inter, 9 gola në 2 ndeshje

Inter ka shpartualluar në ndeshjen e dytë Beneventon dhe ka fituar 2-5 në transfertë ndaj Beneventos dhe bashkë me sfidën ndaj Fiorentinës ka shënuar...