E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Etiketa

banka

I dërgoi gabimisht 71 mijë dollarët e shtëpisë, refuzojnë t’ia kthejnë

Një i moshuar rrezikon të humbasë shtëpinë e tij, pasi gabimisht transferoi 71.400 dollarë tek personi i gabuar në vend të kompanisë. Gordon Layton, një...

Afganistani në krizë për paranë, Biden jep urdhrin e prerë

Një anëtar i lartë i bordit të bankës qendrore të Afganistanit, po i kërkon Thesarit të SHBA dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) të ndërmarrin...

Afganistan/ Bankat prej një jave të mbyllura

Asnjë veprim bankar nuk mund të kryhet në Afganistan, ndërsa sot u bënë 7 ditë ku nuk qarkullon leku në institucionet bankare. Nuk ka banka...

Tremujori, sektori bankar me ulje të lehtë të numrit të degëve dhe punonjësve

Sektori bankar e ka nisur vitin 2021 me një tjetër ulje të numrit të degëve dhe të punonjësve. Sipas të dhënave nga Shoqata Shqiptare e...

Smile.al/Lançohet platforma e parë në Shqipëri për mbledhje fondesh nga publiku

Smile.al është një nismë pioniere për promovimin e banking-ut social dhe zhvillimor në shoqërinë shqiptare. Për herë të parë në Shqipëri, kjo platformë novatore...

10-mujori, fitimi i bankave bie në nivelin më të ulët të katër viteve të fundit

Sektori bankar i zgjeroi më tej fitimet gjatë muajit tetor. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, në fund të 10-mujorit, fitimi neto i...

Shqipëria dhe Kosova me më pak banka në raport me popullsinë

Bashkimet dhe shitblerjet e bankave e kanë ulur ndjeshëm numrin e degëve bankare në raport me popullsinë e vendit. Të dhënat nga Fondi Monetar...

Ngadalësimi i kreditimit, bankat vendosin paratë jashtë vendit

Ngadalësimi i kreditimit ka rritur aktivet jorezidente të sektorit bankar në tremujorin e tretë të vitit. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, në fund...

Kredia e re me ecuri pozitive edhe në shtator, bankat dhanë 167 milionë euro

Kredia e re për ekonominë qëndroi në nivele të larta edhe për muajin shtator. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, sektori bankar raportoi...

U tërhoqën nga eurobondi, bankat po mbajnë më pak para jashtë vendit

Pesha e aktiveve jorezidente të sektorit bankar ka arritur nivelin më të ulët në shtatë vitet e fundit. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë...

Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...