E mërkurë, 13 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

Afganistan/ Bankat prej një jave të mbyllura

Asnjë veprim bankar nuk mund të kryhet në Afganistan, ndërsa sot u bënë 7 ditë ku nuk qarkullon leku në institucionet bankare.

Nuk ka banka operacionale dhe nuk ka zyra të Western Union, aty ku njerëzit nga jashtë normalisht do të transferonin para. Tashmë është pothuajse e pamundur të dërgosh para në vend.

Njerëzit thonë se po mbarojnë fondet, dhe ankthi po rritet në të gjithë kryeqytetin dhe qytetet e tjera.

“Më herët, ne dëgjuam nga Pen Farthing, një ish-marins i cili tani drejton një qendër shpëtimi të kafshëve në Kabul, i cili thotë se nuk mund të paguajë stafin e tij dhe njerëzve po u mbaron ushqimi”.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...