E martë, 27 Tetor, 2020
15 C
Tirana

SPAK nuk merr në dorë “Dosjen 184”

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

Vazhdon ping-pongu me hetimin e dosjes 184, për shitblerjen e votave në zgjedhjet e vitit 2016 në Dibër. Në korrik të vitit të kaluar, kjo çështje iu kalua Prokurorisë së Dibrës, pasi në atë kohë Krimet e Rënda e argumentuan se nuk janë gjetur prova për ekzistencën e një grupi të strukturuar kriminal.

Për çështje moskompetencë, prokurori Klodian Braho e delegoi dosjen në Prokurorinë e Dibrës, atje ku edhe dyshohet se ka ndodhur vepra penale. Transferimin e dosjes e miratoi edhe ish-Kryeprokurorja e Përgjithshme e përkohshme, Arta Marku.

Pas shortit të hedhur në shtator, dosja u mor në dorë nga prokuroret Rifat Kojku dhe Belina Zeneli, dhe hetimet do të vijonin për akuzën e korrupsionit në zgjedhje. Fillimisht Prokuroria e Dibrës zgjati me tre muaj hetimet, por nuk dihet nëse ka ndërmarrë veprime konkrete.

Lexo edhe :   Presidenti ka shpallur sekret shtetëror “krimin” e tij

Në 22 janar të këtij viti, dy prokurorët e Dibrës e deleguan dosjen në Prokurorinë Speciale kundër korrupsionit e njohur si SPAK. Por një javë pasi u shqyrtuan materialet në këtë prokurori, çështja është rikthyer serish në Dibër. Edhe SPAK ka shpallur moskompetencë për këtë çështje.

Dosja 184 u bë e njohur pas publikimit të disa përgjimeve nga gazeta gjermane BILD. Aty dëgjoheshin funksionarë të lartë të Partisë Socialiste, të cilët komunikojnë me zyrtarë, biznesmenë dhe policinë lokale mbi rezultatin e zgjedhjeve. /Tv Klan

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern nuk njeh rival në Champions, “i këput 2 vagonë” Lokomotivës së Moskës

Bajerni i Mynihut nuk njeh rivalë në Champions League. Kampionët e Europës, pas fitores me Atletico Madrid, kanë mposhtur edhe Lokomotivën e Moskës me rezultatin...

Lajm i hidhur për Juventusin dhe Cristiano Ronaldon para ndeshjes me Barcelonën

Ronaldo nuk do të luajë ndaj Barcelonës. Lajmi ka ardhur sonte, pasi portugezi ka rezultuar sërish pozitiv. Edhe pse shpresa ishte shuar pak nga pak,...

Këta të përzënë nga shtëpia e të lidhin te mani

Nga Frrok Çupi -E mjera ti moj Jozefinë! Ça i ndodhi kësaj?… Miku im, ka qenë ca ditë gazetar i RD, shkroi dje sapo mori vesh...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

Transportonte 5 sirianë, arrestohet një person në Pogradec

Një person ka rënë në prangat e policisë së Pogradecit mbrëmjen e sotme pasi u kap në flagrancë duke transportuar disa sirianë. Mësohet se shoferi...