E diel, 31 Maj, 2020
15 C
Tirana

Hetime për rrëzimin e helikopterit të Kobe Bryant

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

Një zëdhënëse e agjencisë amerikane për sigurinë e transporteve tha se ka besim që hetuesit do ta zbulojnë shkakun e aksidentit vdekjeprurës me helikopter, që i mori jetën superstar-it të basketbollit Kobe Bryant, vajzës së tij 13-vjeçare dhe shtatë personave të tjerë.

Jennifer Homendy, zëdhënëse e Bordit për Sigurinë e Transportit Kombëtar, tha se hetuesit mendojnë që helikopteri është ngjitur për të shmangur një shtresë resh, pak përpara se të përplasej në një kodër pranë qytetit Los Anxhelos.

“Kërkojmë shumë informacion gjatë hetimeve. Janë të dhënat e pilotëve, të dhënat e kompanisë, informacioni mbi motin, komunikimet me kontrollin ajror. Pra, nuk është vetëm hetimi i pjesëve. Prandaj, kam shumë besim se do ta përcaktojmë shkakun e aksidentit”, tha zonja Homendy.

Kontrollorët e trafikut ajror thonë se gjëja e fundit që dëgjuan prej helikopterit ishte mesazhi i pilotit se i duhej të ngjitej që të shmangte retë.

Lexo edhe :   “Krah për krah si aleatë të denjë”, Xhaçka dhe Yuri Kim nënshkruajnë kontratën e rëndësishme

Sipas rregullave federale, helikopterët nuk janë të detyruar të kenë kuti të zeza, shkruan “Voa”.

Përplasja e së dielës, që mori jetët e nëntë personave, ndër ta Bryant dhe e bija 13-vjeçare Gianna, tronditi botën e sportit dhe la shumë njerëz zemërthyer. Ndër ta është edhe Kenan Williams që pati dalë në një fotografi me Kobe-in.

“E gjithë bota është zemërthyer. Nuk do ta harroj kurrë momentin më të mirë të jetës time (kur e takova)”, thotë zoti Williams.

Helikopteri po shkonte drejt një turnamenti basketbolli për të rinjtë në Akademinë MAMBA, e emërtuar për nder të Bryant dhe ku do të luante e bija, Gianna.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka: Rama bredh nëpër botë për një foto me Cristiano Ronaldon

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka përmes një postimi në Facebook akuzon kryeministrin Edi Rama se ka shkuar në Paris me avionin e “Air Albania”...

SHBA, protestat mund të sjellin një rritje të rasteve me COVID-19

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë paralajmërojnë se mund të ketë një rritje të re të rasteve me koronavirus për shkak të protestave në vend, të...

Hapja e plazheve më 1 Qershor, Klosi bën paralajmërimin e fortë

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi gjatë një takimi me bizneset në Vlorë tregoi se si do funksionojë hapësira e plazheve dhe kushtet...

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Më 1 Qershor hapet Parku Rinia, ja si duket pas përfundimit të punimeve

Me rastin e Festës së Fëmijëve, 1 Qershor, raportohet se Bashkia e Tiranës do të hapë Parkun Rinia. Punimet kanë përfunduar dhe tanimë parku mirëpret...
WhatsApp KONTAKTO TT