E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Artistë, politikanë, miliarderë/VIP-at që kanë vdekur nga rrëzimi i helikopterit

Kobe Bryant. Ish-superylli i NBA, vdiq kur helikopteri i tij u rrëzua në Kaliforni më 26 janar të këtij viti.

Stevie Vaughan, kitarist i muzikës bluz, fitues i 6 çmimeve Grammy. Vdiq më 27 gusht 1990, kur sapo kishte përfunduar koncertin e radhës në Uiskonsin.

Vic Morrow, aktor amerikan i filmave aksion. Vdiq bashkë me 2 fëmijë në vitin 1982, në sheshxhirimin e një filmi.

Davey Allison, pilot amerikan i garave me makina NASCAR. Vdiq në një aksident ajror më 12 korrik 1993.

Daniel Balavoine, kantautor francez, pjesë e grupit Presence. Vdiq më 14 janar 1986. Ishte duke mbledhur fonde për fëmijët afrikanë.

Aleksandër Lebed, ish-ushtarak, guvernator i rajonit Krasnojarsk në Rusi. Vdiq më 28 prill 2002.

Svyatoslav Fyodorov, akademik rus, një nga okulistët më të mirë në borë. Vdiq më 2 qershor 2000.

Mark Mills, fizikant amerikan, zhvilloi bombën atomike. Vdiq më 7 prill 1958.

Frank Wells, biznesmen amerikan, presidenti i kompanisë Walt Disney. Vdiq më 3 prill 1994.

Matthew Harding, biznesmen britanik, nën/president i klubit anglez të futbollit Chelsea. Vdiq më 22 tetor 1996.

Gramoz Pashko, politikan shqiptar, ish-deputet i parlamentit në vitet 1991-1995. Vdiq më 6 korrik 2006, bashkë me të birin, dhe 4 persona të tjerë.

Patriarku Pjetri VII i Aleksandrisë dhe i gjithë Afrikës. Vdiq më 11 Shtator 2004.

Vichai Srivaddhanaprabha, miliarderi tajlandez ishte presidenti i klubit anglez të futbollit Leicester City. Vdiq më 27 tetor 2018.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...