E martë, 30 Nëntor, 2021
5.5 C
Tirana

SONDAZHI/ Qëndrimi i policisë në protestat e opozitës, i gabuar

Prej muajit shkurt, opozita e bashkuar ka mbajtur disa protesta masive. Me braktisjen e mandateve, PD dhe LSI duket se u janë dedikuar plotësisht protestave, teksa bëjnë thirrje për bashkimin e shqiptarëve, në mënyrë që të rrëzojnë Ramën.

Tashmë opozita kërkon largimin e kryeministrit, por jo vetëm: krijimin e një qeverie tranzitore dhe zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme. Të gjitha protestat janë shoqëruar me tensione të shumta, madje ka pasur edhe të plagosur nga radhët e protestuesve, por edhe nga radhët e policisë.

Protestuesit kanë tentuar që të prishin kordonin e punonjësve të policisë, duke hedhur shashka e tymuese si dhe duke shkaktuar edhe përplasje mes tyre. Nga ana tjetër, punonjësit e policisë janë përgjigjur me gaz lotsjellës, ujë me presion si dhe me bomba tymi.

Tirana Today ka pyetur qytetarët, se si e konsiderojnë reagimin dhe qëndrimin e policisë në protestat e opozitës. Siç duket më poshtë, shumica e votuesve të këtij sondazhi mendojnë se policia ka mbajtur një qëndrim të gabuar.

Pra, pyetjes “Si e gjykoni qëndrimin e policisë në protestat e opozitës”, rreth 72% e votuesve iu përgjigjën me opsionin “Të gabuar”.

20% e votuesve mendojnë se qëndrimi ka qenë korrekt, duke votuar opsionin “Të drejtë”, dhe 7.8% zgjodhën opsionin “Nuk e di”.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Variantet e koronavirusit, ja çfarë dimë deri më tani

Omicron, varianti më i ri i koronavirusit, është gjithashtu më i shpejti për t'u etiketuar si "variant shqetësues" nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, për...

Bllokimi për variantin Omicron/ Biden: S’ka vend për panik

Presidenti amerikan Joe Biden e ka quajtur variantin Omicron Covid-19 një "shkak shqetësimi, jo shkak për panik", një ditë pasi u zbulua në Amerikën...

Njihuni me këmbimin valutor, 30 nëntor 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re rritje e dollarit, paundit britanik dhe frangës zvicerane. Ndërsa euro s'ka pësuar ndryshime. Më poshtë do të...

Pandemia i bëri shqiptarët “dembelë”

Pandemia Covid-19 ka shkaktuar nivele të larta të “dembelizmit” në të gjithë vendin. Personat në moshë pune që nuk po kërkojnë një punë u...

Lionel Mesi hyn në histori, fiton “Topin e Artë” nr.7

Lionel Mesi mbetet numri një i futbollit botëror, madje duke thyer rekorde e duke hyrë në histori si fituesi më i madh i kësaj...