E shtunë, 11 Korrik, 2020
23 C
Tirana

SONDAZH/ Si ju duket vendimi i Metës për anulimin e zgjedhjeve vendore?

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Opinioni publik është ndarë në dy kahe, sa i takon vendimit të presidentit Meta për të anuluar zgjedhjet vendore, të cilat ishin vendosur të mbaheshin më 30 qershor.

Disa i qëndrojnë argumentit të Metës, se me këtë vendim ka shmangur një përplasje civile, e disa të tjerë mendojnë se ky akt favorizon opozitën jo parlamentare. Aludimet shkojnë deri aty sa mendojnë se personi që mund të ketë ndikuar në marrjen e këtij vendim mund të ketë qenë dhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi.

Për Metën kjo lëvizje ishte e domosdoshme, pasi sipas tij pjesëmarrja në zgjedhje vetëm e mazhorancës cenon parimin kushtetues të pluralizmit. Ndër të tjera, argumentoi se zhvillimi i zgjedhjeve në kushtet e një situate të tensionuar politike, mund të sjellë si pasojë jo vetëm mospjesëmarrjen në zgjedhje të rreth gjysmës së votuesve, por krijon edhe rrezikun e një konflikti civil.

Ndërkohë, kryeministri Rama i mëshon faktit se vendimi i tij është politik dhe aspak kushtetues, pasi sipas tij nëse presidenti interesohet që vendi të shpëtojë nga një përplasje civile, duhet të nisë pastrimin e politikës, duke ‘këshilluar’ fillimisht krerët e opozitës që mos të ushtrojnë dhunë dhe të përhapin urrejtje mes shqiptarëve, por të marrin pjesë në zgjedhje.

Lexo edhe :   Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Kujtojmë se presidenti Meta firmosi ditën e djeshme dekretin për të shfuqizuar datën e zgjedhjeve vendore, e nga ana tjetër, Partia Socialiste ka nisur procedurat për shkarkimin e Ilir Metës nga posti i presidentit.

Në këto kohë trazirash, është e rëndësishme që vendi të shpëtojë nga kaosi që ka injektuar politika. Por, mos ndoshta kjo lëvizje e presidentit ia shton “hallet” Shqipërisë?!

Tirana Today pyet qytetarët përmes një sondazhi se çfarë ata mendojnë lidhur me vendimin e Metës, a është ky vendim i drejtë me arsyetimin se shmang përplasjen civile në vend, apo është një vendim i gabuar dhe partiak me të cilin Meta po favorizon opozitën?

Lexo edhe :   “Është pa shkollë”, Kryemadhi sfidon Ministren e Arsimit

Klikoni linkun e mëposhtëm për të marrë pjesë në sondazh:

*Si ju duket vendimi i Metës për anulimin e zgjedhjeve vendore?

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...