E mërkurë, 3 Qershor, 2020
23 C
Tirana

“Serbët kanë ulur kokën”, Andoni zbulon projektet: Kosova pjesë e OKB-së edhe pa e njohur Beogradi

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet...

Mashtroi biznesmenin turk/ Prokuroria kërkon deri në 10 vite burg për Sinan Idrizin

Prokuroria në Turqi ka kërkuar që aksioneri i kompanisë ajrore “Air Albania”, Sinan Idrizi, të dënohet me 3 deri në 10 vite burg për...

Gazetarja nxjerr detaje të rënda: Dy vajza të tjera janë ngacmuar nga roja e shkollës

Duket se përdhunimi i vajzës 15-vjeçare nuk është rasti i vetëm, pasi të njëjtin fat kanë patur edhe dy shoqet e saj. Detaje të...

Meta kthen në Kuvend ligjin ‘Për shërbimet e pagesave’

Presidenti Ilir Meta ka vendosur të kthejë për rishqyrtim në Kuvend ligjin “Për shërbimet e pagesave”. Sipas Metës, një nga arsyet e kthimit të ligjit...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

EMRI/ Hapi zjarr ndaj policisë, efektivët me snajpera rrethojnë banesën në Kamëz

Një person është vetëdorëzuar në polici, pasi hapi zjarr ndaj uniformave blu. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5., i ishin drejtuar banesës së...

35 fotot që tregojnë anën tjetër të protestës për George Floyd

Prej 8 ditësh tashmë, protesta të shumta kanë shpërthyer në të gjithë SHBA për vdekjen e George Floyd. Qytetet po imponojnë shtetrrethime dhe shtetet...

Kosova dhe Serbia duhet të paguajnë nga një haraç për të arritur një marrëveshje njëra me tjetrën. Ku do të përfshijë territore nga Veriu i Kosovës dhe Lugina e Preshevës.

Ky është një nga skenarët që paralajmëron analisti Ben Andoni. Në një intervistë për Tirana Today, ai thekson se nuk bëhet fjalë për nisjen e një lufte, por për krijimin e një statuskuoje të re. Ndërkohë sipas Andonit problemi i zgjidhjes së Kosovës, do të kalojë në një konflikt të ngrirë.

“Bisedimet janë duke ecur në rrafsh shumë të panjohur. Dhe kjo shihet nga diskursi që po bën presidenti serb dhe ai kosovar, për qartësinë në mënyrën sesi ata artikulojnë. Në fakt janë disa skenarë që po hedhin dhe më shumë ti mëson nga pala serbe sesa nga ajo kosovare. Ajo çka është e dhimbshme është që faktori serb është bërë shumë më aktiv dhe shumë më i gjallë. Veçanërisht në krahasim me peshën kosovare.

Çfarë mund të pritet është që do të ketë lëshime shumë të mëdha nga Kosova. Lëshime të cilat patjetër që do të prekin Veriun. Si edhe pritet që serbët të kenë krijimin e Asociacionit të Komunave të tyre.

Kosova shpreson të fitojë vetëm njohjen dhe të ulet në OKB.”

Sipas Andonit, që prej shpalljes e pavarur, Kosova ka tendencën të bëjë lëshime përballë presioneve të Fuqive të Mëdha. Ndaj edhe në këtë rast, pritet një “dhënie” e territoreve, deri në pikën e ndarjes së Kosovës.

“Njohja absolutisht që nuk është më e rëndësishme se mbajtja e territorit, por Veriu i Kosovës është pa akses nga qeveria qendrore në Kosovë. Ndaj po flitet që dy komunat që janë në Veri të kalojnë në territorin sllav. Ndërsa pjesa tjetër dhe administrata të jenë në administrimin e Kosovës dhe e ardhmja shkon deri te parashikimi që Kosova të ndahet.

Lexo edhe :   Albin Kurti: Kosova ka dy armiq, një të brendshëm dhe një të jashtëm
Lexo edhe :   Albin Kurti: Kosova ka dy armiq, një të brendshëm dhe një të jashtëm

Ekziston tani një projekt që Serbia mos ta njohë Kosovën, por Kosova të jetë pjesë e OKB-së. Dhe kjo është një fitore e madhe për Kosovën.”

Analisti thotë për Tirana Today se edhe Serbia nuk do të dalë plotësisht e fituar, pasi mendohet që edhe ajo të japë territor.

“Një plan është që Kosovës t’i bashkohen pjesë të Luginës së Preshevës, që janë zona të paintegruara fare. Kështu në njëfarë mënyre zgjidh edhe pjesën e integrimit të këtij komuniteti. I cili është gati i harruar. Për serbët është një humbje e madhe sepse është një zonë që pengon qarkullimin e tyre lirisht ndërmjet tre zonave që janë atje. Dhe mbi të gjitha humbasin një pjesë ku ata diktonin mbi shqiptarët.

Serbët kanë problem shumë më tepër sesa shqiptarët për sa i përket këtij dialogut. Prandaj edhe tani kanë ulur pak kokën.”

Por, edhe pse rivendosja e kufijve është e një mundësi e kundërshtuar nga shumë njerëz të politikës së brendshme dhe ndërkombëtare; sipas Andonit kjo është mundësia më e mundshme të ndodhë. Ku sipas tij edhe popujt në Kosovë e Serbi nuk do të kenë shumë kundërshtime, pasi janë të lodhur tashmë.

“Bashkimi Evropian është shprehur kategorikisht kundër ndarjes së territoreve. Por, në ditët e fundit BE-ja ka një tërheqje shumë të çuditshme. Në Kosovë dhe Serbi njerëzit janë shumë të lodhur me atë që po ndodh për dialogun. Primare është mbijetesa ekonomike.”/ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Reshje shiu, vranësira e kthjellime”, ja sa do shkojnë temperaturat nesër

Dita e enjte do të ketë mot me kthjellime dhe vranësira në zhvillim në orët e mesditës, të cilat do pasohen nga reshje shiu...

Dhuna ndaj 15-vjeçarit tek Liqeni/ Prokuroria kërkon pezullimin e policit

Prokuroria e Tiranës ka nisur sot hetimet për policin që akuzohet se ka dhunuar 15-vjeçarin Sarandi Çobo. Mësohet se prokuroria pezullimin nga detyra të efektivit...

“Pedofilët e kanë vendin në burg”, qytetarët të revoltuar nga abuzimi i 15-vjeçares

Përdhunimi i 15-vjeçares nga roja i shkollës dhe tre të rinj në Tiranë ka tronditur opinionin publik. Shumë qytetarë janë revoltuar nga kjo ngjarje e...

I dyshuar si ekstremist/ Ja kush është Ronald Kryemadhi që kërcënoi policinë në Kamëz (FOTO)

Një 35-vjeçar i identifikuar si Ronald Kryemadhi, qëlloi mbi punonjësit e policisë me armë, për shkak se këta të fundit kishin shkuar për të...

Tentuan të grabisin karburantin në Durrës, kapen në Krujë dy të shpallurit në kërkim

Dy të rinj janë arrestuar sot në Krujë, pasi ishin shpallur në kërkim për vjedhje të mbetur në tentativë. Në pranga kanë rënë shtetasit Xh....
WhatsApp KONTAKTO TT