Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

PD e PS japin ‘OK’ për Vettingun, fundosen politikanët me pasuri marramendëse

PD e PS kanë gjetur gjuhën e përbashkët për Vettingun në politikë. Kreu i PD, Lulzim Basha i mëshoi faktit pak ditë më parë se opozita kërkon Vetting për politikanët, në përputhje me opinionin e Komisionit të Venecias të dhënë në 2018.

Sipas tij, procesi do të verifikojë lidhjet e politikanëve me krimin e organizuar, si dhe pasurinë e tyre dhe të familjarëve apo të ortakëve.

Në përgjigje të kryedemokratit Basha, kryeministri Rama deklaroi këtë të mërkurë se mazhoranca është e gatshme të ulet me përfaqësues të opozitës, për të diskutuar amendamentet dhe propozimet e tyre që tashmë janë depozituar në Kuvend. Për Vettingun e politikanëve, ndryshimet kushtetuese për reformën zgjedhore dhe reformën territoriale.

Kjo tregon se Basha e Rama kanë gjetur dakordësinë. Miratimi i Vettingut në politikë do t’i hapë rrugë pastrimit të politikës, ku pritet të fundosen shumë politikanë me pasuri marramendëse.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nga gjoba tek dënimi me burg/Finalja e Conference League, “blindohet” Tirana

Policia e Shtetit ka hartuar një plan masash, për të garantuar finalen e "Conference League" që do të mbahet në Tiranë. Masat u njoftuan...

Suedia nënshkruan aplikimin për anëtarësimin në NATO

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde, nënshkroi të martën në mëngjes një aplikim që deklaronte se vendi dëshiron të anëtarësohet në NATO. Lëvizja shënon...

Turqia e prerë, s’do të miratojë anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha të hënën se nuk do ta miratonte anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, nëse ato sanksionojnë...

Energjia, 37 për qind e faturave nuk u paguan në kohë nga konsumatorët

Të paktën 37 për qind e faturave të energjisë nuk janë paguar në kohë nga konsumatorët, dhe nga ana e Operatorit të Shpërndarjes së...

Kushi me përfaqësues të Bankës Botërore/Digjitalizimi siguron sistem të qëndrueshëm arsimor

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, priti në një takim përfaqësuesit e Bankës Botërore në Shqipëri, z. Emanuel Salinas dhe z. Nalin Jena,...