E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Shqetësim në pallatin mbretëror, Mbretëresha Elizabeth II përfundon në spital

Mbretëresha Elizabeta II ka shfaqur probleme me shëndetin. BBC raporton duke cituar pallatin mbretëror, se ajo e ka kaluar mbrëmjen e të mërkurës në spital, ku ka kryer disa kontrolle mjekësore. Mbretëresha e kaloi natën e së mërkurës në spital për kontrolle paraprake mjekësore, dhe tani është kthyer në Kështjellën Windsor, tha Buckingham Palace. Mbretëresha kishte anuluar një vizitë në Irlandën e Veriut të mërkurën.

Ajo u këshillua për të pushuar për disa ditë, pas një orari të ngjeshur të angazhimeve publike. Në një deklaratë të enjten mbrëma, Buckingham Palace tha: “Pas këshillave mjekësore për të pushuar për disa ditë, Mbretëresha shkoi në spital të mërkurën pasdite për disa kontrolle paraprake, duke u kthyer në Kështjellën Windsor në drekë sot dhe mbetet në humor të mirë”.

Mbretëresha udhëtoi me makinë për në Spitalin e Mbretit Eduard VII në Marylebone, rreth 19 milje (32 km) nga Windsor, ku u pa nga specialistët. Ndonëse duket shumë mirë dhe e lumtur në eventet e shumta që ka marrë pjesë gjatë javës së kaluar, nuk mund të harrohet fakti se ajo është 95 vjeç.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë...

Irlanda raporton rastin e parë të Omicron

Irlanda ka raportuar rastin e saj të parë të variantit të koronavirusit Omicron, thuhej në një deklaratë nga Ekipi Kombëtar i Emergjencave të Shëndetit...

Atdheu thumbon Donaldin dhe Borën

Donaldi shprehu hapur ndjenjat për Beatrix Ramosajn, duke lënë pas në këtë formë historinë me Borën. Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Atdhe Xharavina, e ka ironizuar këtë...