E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Kina i shpall “luftë” Tajvanit, SHBA nis “kërcënimet”

Presidenti Joe Biden tha se SHBA do të mbronte Tajvanin, nëse Kina sulmonte. Por një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë u tha më vonë disa mediave amerikane, se komentet e tij nuk nënkuptonin një ndryshim në politikë.

Shtetet e Bashkuara kanë një ligj që i kërkon të ndihmojë Tajvanin. Por është e paqartë se çfarë do të bënte në të vërtetë, nëse Kina do të sulmonte Tajvanin, në atë që njihet si “paqartësi strategjike”. Kina ende nuk i është përgjigjur komenteve të Joe Biden.

Çfarë thanë Biden dhe Shtëpia e Bardhë?

Në një intervistë së CNN, një pjesëmarrës iu referua raporteve të fundit se Kina kishte testuar një raketë hipersonike. Ai e pyeti z. Biden nëse mund të “zotohej se do të mbronte Tajvanin”, dhe çfarë do të bënte për të vazhduar me zhvillimin ushtarak të Kinës.

Biden u përgjigj: “Po dhe po”. Ai shtoi se nuk kishte nevojë të “shqetësohej nëse ata do të jenë më të fuqishëm”, sepse “Kina, Rusia dhe pjesa tjetër e botës e dinë se ne jemi ushtria më e fuqishme në historinë e botës”.

Më pas, ai u pyet për herë të dytë nga prezantuesi i CNN, Anderson Cooper, nëse SHBA do të dilte në mbrojtje të Tajvanit, në rast të një sulmi nga Kina. Z. Biden u përgjigj: “Po, ne kemi një angazhim për ta bërë këtë”.

Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë, më vonë u duk se u tërhoq nga komentet e z. Biden, duke u thënë mediave amerikane se SHBA “nuk po njoftonte asnjë ndryshim në politikën tonë, dhe nuk kishte asnjë ndryshim në politikën tonë”.

Kjo nuk është hera e parë që ndodh. Në gusht, Biden duket se sugjeroi të njëjtin qëndrim ndaj Tajvanit, në një intervistë për “ABC News”. Shtëpia e Bardhë kishte thënë gjithashtu atëherë se politika e SHBA-së ndaj Tajvanit nuk kishte ndryshuar.

SHBA nuk ka lidhje zyrtare diplomatike me Tajvanin, por i shet armë si pjesë e Aktit të Marrëdhënieve me Tajvanin, i cili thotë se SHBA duhet t’i sigurojë mjetet për t’u mbrojtur.

Si janë përgjigjur Tajvani dhe Kina?

Zyra presidenciale e Tajvanit ka thënë se as nuk do t’i dorëzohet presionit, dhe as nuk do të “përparojë me shpejtësi” kur të marrë mbështetje.

“Tajvani do të tregojë një vendosmëri të fortë për të mbrojtur veten”, tha zëdhënësi presidencial Xavier Cheng, i cili gjithashtu vazhdoi të pranojë shfaqjen e vazhdueshme të administratës Biden, të mbështetjes “së fortë” për Tajvanin.

Kina nuk është përgjigjur ende. Por më herët të enjten, ambasadori i Kinës në OKB, Zhang Jun akuzoi SHBA-në për “marrje të veprimeve të rrezikshme, duke e çuar situatën në ngushticën e Tajvanit në një drejtim të rrezikshëm”.

Tensionet janë rritur midis Tajvanit dhe Kinës javët e fundit, pasi Pekini fluturoi dhjetëra avionë luftarakë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...