E martë, 27 Tetor, 2020
15 C
Tirana

Ngacmimet sekuale/ Pino denoncon Ministrinë e Arsimit: Nuk do të mbrojë fëmijët

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

Nga Anxhela Ferra

Një nga të drejtat thelbësorë të fëmijëve është mbrotjtja nga abuzimet. Sipas Kushtetutës së Shqipërisë shteti është përgjegjës për mbrojtjen e fëmijës nga abuzimet e prindërve ose të  njerëzve të tjerë. Por, abuzimet, sulmet dhe ngacmimet seksuale ndaj nxënësve në shkolla janë fenomene aspak sporadike në vendin tonë. Ku fëmijët nuk ndjehen të pambrojtur veç nga bashkëmoshatarët, por në shumë raste denoncimet janë bërë për edukatoret apo mësuesit.

Rasti më i fundit i denoncuar është në shkollën e mesme artistike “Jakov Xoxa” në Fier. Ku një profesor i shkollës ngacmonte seksualisht një vajzë dhe skandali është thelluar duke përfshirë edhe të tjerë mësues.

Linda Pino, përfaqësuese e CRCA/ECPAT në Shqipëri, qendra për të Drejtat e Fëmijëve denoncon në Tirana Today mungesën e vëmendjes nga Ministria e Arsimit. Si edhe bën kërkesën për largimin e ministres Besa Shahini.

“Shkollat shqiptare nuk i mbrojnë fëmijët nga dhuna, bullizmi apo dhe nga ngacmimi seksual. Dhe nga kjo themi që nuk kemi shkolla të sigurta.

Ne nuk themi znj.Shahini si individ, por znj. Shahini si ministri e Arsimit. Që prej ardhjes së saj e deri më sot ne nuk dimë se çfarë po bën Ministria e Arsimit për të mbrojtur fëmijët. CRCA/ECPAT Shqipëri ka ndjekur me shqetësimin më të madh dy raste të ngacmimeve seksuale që janë bërë nga mësuesit në Mallakastër e në Durrës. Për të vijuar dhe me rastin më të fundit, atë në Fier.

Ne nuk kemi marr asnjë reagim nga Ministria e Arsimit për asnjë nga këto raste. Është një ministri e cila lidhjen me shoqërinë civile e ka bërë zero. Ministria ka një detyrim ligjor që të ngrejë mekanizma për raportimin e rasteve të dhunës nëpër shkolla. Ne nuk e dimë nëse Ministria e ka bërë këtë gjë. Madje në dijenin tonë ajo nuk ka bërë gjë. Dhe puna e vetme që Ministria e Arsimit është duke bërë lidhet me publicitetin e arsimit. Duke shkuar shkollë më shkollë e prezantuar nisma. Por, ndërkohë atë që fëmijët prekin realisht dhe atë mekanizëm që duhet të ngrihet urgjentisht, nuk është duke e bërë.

Prej dy vitesh tashmë ata kanë mbyllur çdo kontakt temave të tilla. Siç është mbrojtja e fëmijëve nga dhuna, bulizmi dhe ngazmimet seksuale. Më parë ka qenë më e hapur si ministri sepse kanë ditur të dialogojnë. Ky i fundit tashmë është ndërperë dhe ne nuk e dimë arsyen përse. Kjo na bën ne kuptojmë që Ministria e Arsimit nuk do të mbrojë fëmijët nga dhuna. Nuk i shkon nëpër mend që t’i mbrojë ata.”

Edhe pse nëpër shkolla janë vendosur psikologë, sipas Pinos shpesh ato nuk janë efikasë. Pasi në disa raste psikologët nuk shkojnë fare në shkolla. E në raste të tjera ato nuk ruajnë konfidencialitetin e fëmijëve.

“Ka pasur studime që janë raportuar dhe nga organizata të tjera, ku 69% e fëmijëve janë pre e dhunës, qoftë fizike a psikologjike. Dhe ne nuk e dimë se çfarë ka bërë ministria për ta reduktuar. Përveç se organzimit të orëve ndërgjegjësuese apo takimeve me psikologët.

Por, për këtë të fundit kemi pasur dhe ankesa nga fëmijët. Të cilët thonë se nuk e dinë se cili është psikologu i shkollës. Pasi ky i fundit nuk ka shkuar asnjëherë. Ka dhe nga ata nxënës që thonë se nuk kanë besim të shkojnë te psikologu. Sepse psikologët kanë një mungesë shumë të theksuar të ruajtjes së konfidencialitetit të fëmijëve.”

Pino ka një thirrje edhe për organizatat e tjera që operojnë në Shqipëri, të cilat në fokus të tyre kanë të drejtat e fëmijëve.

“Vjen momenti që përtej çdo projekti që mund të kemi, nuk duhet të shohim ato por, të vendosim fëmijët në nivelin më të lartë. Ka shumë organizata që janë ndërkombëtare në Shqipëri dhe unë nuk kam parë një reagim të tyre për këtë gjë. Nëse nuk reagojnë për këtë gjë, atëherë për çfarë do të reagojnë, për publicitetin e aktivitetit?! Këtu është që duhet të jemi të gjithë bashjë dhe jo të ndarë.”/ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në kontakt me një të infektuar me koronavirus, Lavrov anulon vizitën në Ballkan

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka anuluar vizitën e tij në Ballkan, pasi ka qenë në kontakt me një person të infektuar me...

Lojtari shqiptar zgjedh të luajë me kombëtaren e Greqisë

Një tjetër lojtar shqiptar zgjedh Greqinë. Bëhet fjalë për mbrojtësin 23-vjeçar, Lazaros Rrota. I lindur në shtetin helen në vitin 1997 dhe i formuar...

Kodi Zgjedhor, Pollo: Rama refuzoi BE-në, shqiptarët të dalin ta largojnë

Komisioni i Ligjeve rrëzoi dekretin e presidentit Ilir Meta dhe të enjten Kuvendi do kalojë për miratim Ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Ish-deputeti i PD, Genc...

Raporti i KE: Në Shqipëri, borxhi kërceu në 81.5% të PBB-së

Shpërthimi i COVID-19 dhe masat për të kontrolluar përhapjen e tij kanë ndikuar rëndë në ecurinë ekonomike në tremujorin e dytë të vitit 2020...

Situata e rënduar nga Covid-19, Republika Çeke vendos karantinën

Republika e Çekisë vendosi orë policore nga 21:00 deri në 05:00 si masë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Kjo masë do të jetë në...