E enjte, 16 Shtator, 2021
32.5 C
Tirana

Koronavirusi në Itali/ Shpallet gjendja e jashtëzakonshme në këtë rajon

Zëvendësguvernatori i Friuli Venezia në Italinë Veriore ka dekretuar sot shpalljen e Gjendjes së Jashtëzakonshme për shkak të frikës nga përhapja e koronavirusit.

Kjo gjendje do të zgjasë deri më 31 korrik për të “përballur rrezikun nga Koronavirusi”. Kryeministri, Giuseppe Conte, ka bërë të ditur në mediat sociale se mund të ketë masa të reja qeveritare në të ardhmen e afërt.

Deri më tani në Itali janë shënuar 2 viktima, ndërkohë që raportohet për 51 persona të infektuar.  Viktima e parë ishte një 78-vjeçar, i cili po trajtohej në spitalin e Padova-s nga patologji të mëhershme. Ai ishte infektuar rreth 15 ditë më parë. Ndërsa viktima e dytë ishte një grua nga Veneto,76 vjeçe rezidente në Lombardi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....