E enjte, 2 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Mësimi i bukur i Covid-19, fshin dhjetëra partitë tona

Më të lexuarat

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

Mjeku humbi betejën me pandeminë, Manastirliu lëshon thirrjen e fortë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë një thirrje të fortë, pas ndarjes nga jeta të mjekut të njohur Arjan Pushi. Teksa e demostron...

Mbrëmje private tek Ambasada, Yuri Kim bën bashkë Ramën, Metën dhe Bashën

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim duket se do bëjë bashkë Ramën, Metën dhe Bashën! Një mbrëmje private thuhet se do të organizohet në...

Semsrott: Janë grabitur zyrat e deputetëve në Parlamentin Evropian

Më shumë se 50 eurodeputetëve në Parlamentin Evropian iu janë vjedhur kompjuterët, tabletët dhe sende të tjera në zyrat e tyre. Ngjarja është regjistruar në...

Projekti i rrugës Milot-Fier/ Teliti: Një udhëtim vajtje–ardhje do na kushtojë 17.4 euro

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama se është paracaktuar se nga kush do të fitohet projekti i rrugës Milot – Fier që u prezantua sot. Përfaqësuesi...

U rekomandua hapja e kufijve, por u hoqën nga lista/ DW: Tri elementet që penalizuan Shqipërinë

Komisioni Evropian vendosi që të mos hapë kufijtë me katër vende të Ballkanit Perëndimor, ndonëse rekomandimet e mëparshme ishin pozitive. Serbia dhe Mali i Zi...

Dokumenti/ Rama nënshkruan personalisht tërheqjen e padisë ndaj Haradinajt

Kryeministri Edi Rama e ka tërhequr zyrtarisht padinë për shpifje ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Aktvendimi ku konstatohet tërheqja e padisë është publikuar nga...

Deputeti shqiptar: Rama po dëbon grekët nga Himara për të sjellë 30 mijë turq

Deputeti Ligoraq Karamelo, është shprehur se grekët e Epirit të Veriut po përballen me momente të vështira, për shkak të politikave që po ndjek...

Prokuroria e Serbisë ngre akt-akuzë kundër një shqiptari

Prokuroria e Serbisë ka ngritur një aktakuzë për krime lufte ndaj shtetasit kosovar, Nezir Mehmetaj. Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, vëllai...

Tërmet në Korçë rreth orës 04:30 të mëngjesit

IGJEUM bën me dije se një tërmet është regjistruar në orën 04.23 të mëngjesit të sotëm në Korçë. Sipas të dhënave të bëra publike nga...

Nga: Ben Andoni

Gjendja e jashtëzakonshme, që ka përcjellë Covid-19 në Shqipëri dhe të gjithë botën, provoi shumë gjëra në aspektet makro dhe mikro të çdo fushe jetësore, porse në rastin tonë konfirmoi kotësinë e dhjetëra partive, që i marrin buxhetit të shtetit tonë fonde pa fund dhe si shkëmbim i “filtrojnë” individë të pavlefshëm, që jo pak herë u bien në dorë fatet e vendit.

Ashtu si ndodh rëndom, pesha e fajit i vendoset KQZ-së, një strukturë që megjithë reformimin nuk i shmanget dot stigmës politike. Të paktën, edhe zgjedhjet e fundit, me kushtet shumë specifike që u realizuan me tërheqjen e opozitës e treguan plotësisht këtë fakt.

Por, paçka atyre që thuhen, financimi i partive politike në Shqipëri, mbetet një nga lëmet ku është e vështirë të futesh, pasi është kinse një ligj i paqartë, ku realisht u është lënë vetë partive të deklarojnë, por sesi bëhet auditimi në të gjithë procesin që nga raportimi dhe kontrolli mbetet e paqartë, ku në fund KQZ verifikon vetëm afatin e dorëzimit të raportit financiar. E mbi të gjitha me syrin e lirë, kur shikon fushatën në terren dhe deklarimet realisht mbetesh me gishtin në gojë. Madje, edhe vetë KLSH-ja, që anatemohet sipas rastit, kur provon të futet realisht në deklarimet e njërës apo tjetrës parti, duket se e ka të pamundur.

Larg këtij argumenti, që duket se do ta gërryejë buxhetin tonë të varfër dhe në të ardhmen, një gjë mbetet e ngulitur: Shumë nga partitë politike ekzistuese nuk përfaqësojnë realisht fasha shoqërore të përcaktuara dhe problematikat e duhura.

Lehtësisht, situata e koronavirusit na vuri përpara situatën, ku përveç dy-tre partive kryesore, të tjerat janë jo thjesht zgjatime të tyre, por krejtësisht inekzistente. Dhe, për këtë nuk mund të çuditesh, kur ato nuk përfaqësojnë asgjë, veç emrit të kryetarëve të tyre, që në zgjedhje kuptohet u ngjiten partive kryesore. Atributet që kanë pas emrit parti janë thjesht zgjidhje leksikore që u japin mundësi për të rehatuar militantët, kurse konjukturat politike, raste për të kapur pushtet. Dhe, ndaj ndodh rëndom në këto ditë, që Partitë që merren me të Drejtat e Njeriut janë të pazë, ato që përfaqësojnë gjoja fashat e ndryshme shoqërore nuk dinë të thonë asgjë për masat e qeverisë ose në rastin e fundit të ndryshimeve të Kodit apo të parashtrojnë politikisht diçka alternative.

Lexo edhe :   Mjeku i njohur humbi jetën si pasojë e pandemisë? Manastirliu sqaron rastin
Lexo edhe :   Maqedonia e Veriut e mbyll qershorin me një shifër rekord të rasteve të reja

Në një hulumtim të disa muajve të mëparshëm, që tani duket sikur vjen nga një periudhë tjetër, Fondacioni Westminster për Demokraci dhe Institutit Shqiptar për Sipërmarrjen, provoi se shpenzimet e partive në fushatë janë afro 23 milionë euro duke relatuar për shifra që shkojnë gati dhjetëfish i atyre, që deklarohen zyrtarisht. Dhe, nuk është argument në këtë shkrim i fushatave të lobimeve të partive kryesore PS dhe PD, por edhe LSI, që realizohen me struktura të huaja dhe që gëlltisin shuma të frikshme.

Mbase Reforma e ardhshme Zgjedhore, e cila mbeti rrugës prej Covid-19, mund ta filtrojë shumë nga këto struktura që nuk përfaqësojnë asgjë, por një gjë dihet mirë: Shqipërisë i duhet një Ligj për Partitë Politike, që ta pastrojë skakierën e saj nga formacione të pafundme e prej lloj-lloj politikanësh që e kanë bërë parlamentin tonë aq qesharak, por edhe ta fusë në një hulli më normale të zhvillimit politik. Kuptohet, kur të kalojmë batërdinë e koronavirusit, që na e nxori lakuriq pjesën më të madhe të politikanëve tanë. (Javanews)

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Arrestohen 8 persona në Tiranë, policia jep detajet

Policia e Shtetit bën me dije se ka arrestuar 8 persona, si dhe ka proceduar penalisht një person tjetër. Në pranga kanë rënë shtetasit: H.,...

PD thirrje Ruçit: Parlamenti të miratojë Kodin e ri Zgjedhor në seancën radhës

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, shprehet se duhen miratuar pa humbur kohë ndryshimet konsensuale në Kodin Zgjedhor. Përmes një postimi në Facebook, Bardhi...

Tre viktima nga koronavirusi në Shqipëri, gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën nga koronavirusi, edhe 3 persona të tjerë. Bëhet fjalë për një 63...

Rritet ndjeshëm numri i rasteve me koronavirus në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 82 raste të reja me koronavirus. Shpërndarja gjeografike e rasteve është...

Nuk bindet Gjuzi: Do e shkel përsëri rregulloren /Ruçi: Je i sëmurë

Deputeti Kujtim Gjuzi ka komentuar vendimin e dhënë nga Byroja e Kuvendit për t’u përjashtuar nga seancat parlamentare. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Gjuzi...