E mërkurë, 23 Shtator, 2020
29 C
Tirana

Koronavirusi/ Vaksina mund të jetë gati në 2021-in, ja çfarë nevojitet

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Kemi shpresë që një vaksinë të jetë gati në vitin 2021. Dhe kjo është diçka e kuptueshme, pasi shkencëtarët nisën të punojnë për një vaksinë kundër Covid-19 që ditën kur u sekuencua gjenoma virale.

Ne kemi vendosur të bëjmë një shpjegim të thjeshtë për ju, me ndihmën e disa figurave të përgatitura nga miqtë tanë të “Bio Digital”. Koronavirusi i ri, është një pako e vogël me informacione gjenetike, e mbuluar nga një shtresë yndyrore, në të cilën ekzistojnë këto proteina në formë thumbash.

Kur virusi prek një njeri, ai zbret në mushkëri, ku bashkohet me receptorë specialë. Ai pushton qelizat e rrugëve të frymëmarrjes dhe shumohet. Sistemi imunitar, arrin zakonisht që ta dëbojë virusin.

Por nganjëherë mund t’i shkaktojë një dëm të madh, dhe madje edhe fatal trupit tonë. Në përgjithësi, vaksinat synojnë mesin e këtij procesi. Pasi virusi futet në trup, ato përpiqen të ndërpresin lidhjen e virusit me qelizat, dhe shumimin e tyre.

Në përgjithësi, vaksinat e trajnojnë sistemin tuaj imunitar të reagojë, dhe ju përgatit ju që ta  luftoni virusin, përpara se ai të hyjë dhe infektojë qelizat e trupit tuaj.

Dhe ja çfarë shpresojnë të arrijnë shkencëtarët me një vaksinë të suksesshme. Nëse jeni vaksinuar ndonjëherë, ju e dini që zotëroni miliarda antitrupa dhe qeliza imune të gatshme të luftojnë virusin, nëse ekspozoheni ndaj tij.

Këto përfaqësohen me ngjyrën e gjelbër. Antitrupat shërbejnë për shumë qëllime në sistemin tonë imunitar. Por për ta thjeshtëzuar shpjegimin, ato luajnë dy role kryesore. E para është bllokimi i lidhjes së virusit në qelizat tuaja në mushkëri, duke goditur proteinat në pjesën e jashtme të virusit. Funksioni i dytë, është si një sinjal. Antitrupat i tregojnë pjesës tjetër të sistemit tuaj imunitar, që të dërgojë qeliza përforcuese, të shënjestrojë dhe vrasë viruset që kanë depërtuar.

Lexo edhe :   “Beteja vazhdon”, Pipero zbulon skenarin që çon në mbylljen e shkollave
Lexo edhe :   Rekord në SHBA, mbi një milion teste të bëra brenda një dite për Covid-19

Ajo çka duhet të mbani mend, është që vaksinat e stërvisin sistemin tuaj imunitar për të prodhuar ato antitrupa, dhe ato antitrupa parandalojnë dëmtimin nga virusi. Le të themi se kemi zhvilluar një vaksinë. Çfarë na pengon të nisim ta përdorim atë?

Vaksinat funksionojnë, pasi shkencëtarët kërkojnë kohën e nevojshme për të siguruar që ato jenë të sigurta, dhe që ato janë efektive në parandalimin e infektimit. Për të arritur në këtë pikë, ekzistojnë zakonisht 3 faza të provave klinike.

Faza e parë është një provë e sigurisë. A mund t’i jap këtij personi të shëndetshëm një vaksinë, dhe jo ta sëmur, apo mos e dhëntë Zoti, t’i marr jetën? Faza e dytë është efikasiteti. A prodhon vaksina antitrupa ndaj virusit? Dhe faza e tretë është prova e efektivitetit. A ju mbron realisht vaksina nga koronavirusi?

Pasi t’u jepet përgjigje këtyre pyetjeve, atëherë FDA i jep dritën jeshile prodhimit të saj në masë, dhe shpërndan dozat për qindra miliona njerëz që kanë nevojë për të.

Çdonjëri nga hapat përfshin pacientë, vullnetarë dhe shkencëtarë. Dhe nuk ka asnjë hap të madh, por shumë hapa të vegjël. Kjo bën që procesi të zgjasë shumë muaj, deri në vite me radhë, përpara se të mund të kemi një vaksinë. Dhe nëse kjo gjë arrihet brenda 1 viti e gjysmë, do të përbënte një rekord.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Menaxhimi i pandemisë, Basha gati propozimin e dytë për qeverinë

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se do të paraqesin një plan të dytë për menaxhimin e situatës së pandemisë. Sipas liderit të opozitës, situata...

Përplasi me makinë dhe futi nën rrota gruan e kushëririt, Hilë Simoni: Ishte aksidentale

Gjykata e Shkodrës ka caktuar masën “Arrest me burg” për 50-vjeçarin Hilë Simoni, i cili akuzohet se përplasi me makinë gruan e kushëririt të...

Fryma të çon në fund të garës, jo makina llogaritëse

Nga Skënder Minxhozi Në fund të ditës është çështje fryme, jo hilesh. Të faktuara apo të pretenduara. Që të fitosh zgjedhjet parlamentare, duhet të bindësh...

“Lufta” për mjekët/ Basha del në “revansh” ndaj Ramës, i pret që sonte në seli

Kryeministri Edi Rama u shpreh pak më herët se do të presë në një takim në selinë e qeverisë një përfaqësi të mjekëve, pas...

Sherr me thika në Durrës, plagoset 60-vjeçari

Një sherr është regjistruar pasditen e sotme në Durrës, teksa një person ka mbetur i plagosur me thikë. 60-vjeçari është qëlluar me thikë nga një...