E diel, 16 Janar, 2022
14.5 C
Tirana

Kuvendi, seancë të jashtëzakonshme për ndryshimet në qeveri

Në datën 4 janar, Kuvendi do të mblidhet në një seancë të jashtëzakonshme për ndryshimet në qeveri.

Bëhet fjalë për ndryshimet e reja në qeveri ku Olta Xhaçka u dekretua nga Presidenti Meta si ministre të Jashtme dhe Niko Peleshin në krye të Ministrisë së Mbrojtjes.

Kuvendi ka vendosur të mblidhet të hënën më 4 janar 2021 në orën 17:00, për të miratuar dekretet e Presidentit Ilir Meta.

Kuvendi i Shqipërisë nis sesionin e ri parlamentar më 18 janar, por emërimi i ministrave të rinj ka bërë që të mblidhet më herët në një seancë të jashtëzakonshme.

Postin e ministrit të Jashtëm zyrtarisht e mbante vetë kryeministri Edi Rama, ndërsa kompetencat i ishin deleguar Gent Cakajt. Ky i fundit i ka dorëzuar dorëheqjen kryeministrit dhe Rama në vend të tij ka emëruar Olta Xhaçkën si ministre të Jashtme, e cila drejtonte Ministrinë e Mbrojtjes. Ndërkohë është rikthyer në kabinet Niko Peleshi, pasi është emëruar si ministër i Mbrojtjes.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...