E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Izraeli mund të dalë nga pandemia në muajin shkurt

Izraeli ka bërë vaksinime kundër koronavirusit për më shumë se një milion njerëz, niveli më i lartë në botë, ndërsa përpjekjet globale të imunizimit rriten.

Izraeli ka një normë prej 11.55 dozave të vaksinimit për 100 njerëz, ndjekur nga Bahreini në 3.49 dhe Mbretëria e Bashkuar në 1.47, sipas një faqe interneti për ndjekjen globale të lidhur me Universitetin e Oksfordit.

Shifrat krahasuese për vaksinimin janë mbledhur nga Our World in Data, e cila është një bashkëpunim midis Oksfordit dhe një organizate bamirësie arsimore me bazë në MB.

Ata matin numrin e njerëzve që kanë marrë dozën e parë të vaksinës së koronavirusit. Shumica e vaksinave të aprovuara për përdorim deri më tani mbështeten në dy doza, të dhëna më shumë se një javë larg.

SHBA ra shumë larg nga synimi i saj për të vaksinuar 20 milion njerëz deri në fund të vitit 2020, me vetëm 2.78 milion që kishin marrë një dozë në 30 Dhjetor.

Ndërkohë, India po zhvillon stërvitje të shtrirjes së vaksinave të saj, përpara një aprovimi të pritur nga rregullatori kombëtar javën e ardhshme.

Pse Izraeli ka arritur kaq shumë përpara?

Izraeli filloi vaksinimet në 19 Dhjetor dhe po jep goditje në rreth 150,000 njerëz në ditë, me përparësi mbi të 60-at, punonjësit shëndetësorë dhe njerëzit që janë klinikisht të ndjeshëm.

Ai siguroi furnizimet e vaksinës Pfizer-BioNTech pas negociatave herët në pandemi. Ajo po kontakton njerëz me përparësi të hyrjes në vaksinë përmes sistemit të tij të kujdesit shëndetësor, me ligj të gjithë izraelitët duhet të regjistrohen në një ofrues të njohur të kujdesit shëndetësor.

Lexo edhe :   Biden shpalos sot planin kundër koronavirusit

Izraeli ka ndarë në mënyrë të sigurt dërgesat e vaksinës Pfizer, e cila duhet të ruhet në -70C, tha Ministri i Shëndetësisë Yuli Edelstein për lajmet në TV YNet. Kjo do të thotë që grupe të vogla të vaksinës mund të dërgohen në komunitetet e largëta.

Lexo edhe :   Biden shpalos sot planin kundër koronavirusit

Kryeministri Benjamin Netanyahu, i cili po bën fushatë për rizgjedhje, ka parashikuar që Izraeli mund të dalë nga pandemia që në shkurt. Tani është në bllokimin e tretë kombëtar. /SCAN

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...