E premte, 23 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Koronavirusi përballë fëmijëve, nënave shtatzëna dhe moshës së tretë

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Bush mik me themeluesin e “Playboy”, Obama kushëri me Çërçillin

Bota është një vend i madh. Sipas një llogaritje, rreth 107 miliardë njerëz kanë jetuar në këtë planet që nga fillimi i kohës, duke...

Çështja e detit shkon në Hagë, vjen reagimi i parë nga kryeministri grek 

Shqipëria dhe Greqia morën vendimin për ta çuar në Gjykatën e Hagës çështjen e kufirit detar mes dy vendeve, pas takimit të ministrit të...

Intervistoi: Marsela Sinani

Studimet e publikuara nga Kina tregojnë se koronavirusi prek mësë shumti të sëmurët dhe moshat e vjetra. Rreziku më i madh paraqitet te mosha 80 vjeç e sipër, për të cilët vdekshmëria është 14,8 për qind. Për nga gjinia, burrat janë më të predispozuar për të zhvilluar komplikacione të rënda, ndërsa pacientët më në rrezik janë ata që vuajnë nga zemra, diabeti, sëmundjet e mushkërive dhe hipertensioni. “Tirana Today” ka kontaktuar sociologen Marsida Simo, se si mund ta menaxhojmë situatën. Kjo me theks të veçantë tek fëmijët e vegjël, nënat shtatzëna e mosha e tretë.

A janë fëmijët më pak të ekspozuar? Çfarë i mbron më shumë të rinjtë? Trupi i fëmijëve mund të jetë në gjendje që t’i përgjigjet më mirë infeksionit, pasi ka një sistem imunitar më reagues. Gjatë epidemisë së SARS 2002-2003 që preku 8 mijë persona duke vrarë 774, ishin vetëm 80 rastet e prekjes që u dëshmuan te fëmijët dhe 55 rastet e dyshuara. Asnjë fëmijë apo adoleshent nuk humbi jetën nga SARS. Gjatë epidemisë së MERS, një tjetër infeksion nga koronavirusi, në Arabinë Saudite në 2012 dhe në Korenë e Jugut në 2015, pjesa më e madhe e fëmijëve të prekur nuk zhvilluan asnjëherë simptoma.

Sociologia Marsida Simo këshillon nënat si të sillen me fëmijët, teksa çdo ditë përballen me frikën nga koronavirusi.

“Të gjendur tashmë përballë faktit që çdo edicion qëndror i lajmeve ka në thelb termin koronavirus, është e pashmangshme që fëmijët mos të pyesin se çfarë është, dhe përse po ndihet ky shqetësim ndryshe nga lajmet e tjera.

Ndër shumë misione që ka prindi, është të japë siguri dhe me fjalë të thjeshta afër të vërtetës, të japë shpjegime fëmijëve në lidhje me këtë që po ndodh aktualisht. Tashmë informacioni po qarkullon me shpejtësi, dhe fatmirësisht ka fakte ku mund të bazohen për t`i shpjeguar fëmijës si një përrallë, se si ky virus i vogël si shumë të tjera që qarkullojnë rreth nesh, mund të parandalohet, duke u ushqyer sa më mirë, duke marrë vitaminat e nevojshme, si dhe duke mbajtur higjenën e përditshme.

Lexo edhe :   Shqipëri-Greqi, çështja e Detit në Hagë/ Zaganjori: “Duket e parakohshme”
Lexo edhe :   FMN: Paketa e ndihmës anti Co*id-19 e Shqipërisë, më e ulëta në Europë

Madje sipas ekspertëve, fëmijët janë aq të fortë, sa këtë virus e luftojnë më me lehtësi. Prindërit duhet të kuptojnë se rritja e emergjencës brenda mendjes, nuk ndihmon apo largon këtë virus. Kjo është një tjetër sprove që duhet ta kalojnë”, shprehet ajo.

Po me gratë shtatzëna si duhet të veprohet?

“Një tjetër grup personash tepër të shqetësuar këtë përiudhë janë nënat shtatzëna, të cilat për shkak edhe të gjendjes së tyre emocionale, e kanë edhe më të vështirë të vetë qetësohen. Kërkohet një mbështetje nga ana e partnerëve si dhe të njerëzve të tjerë që janë ekspertë të fushës. Fokusi i këtyre nënave duhet të përqendrohet tek aktivitete të tjera, për tu shpërqendruar në mënyrë që të lihet sa më pak kohë drejt mendimeve negative. Po ashtu e këshillueshme është të qendrojnë sa më larg lajmeve negative. Ka shumë nëna shtatzëna të cilat kanë lindur në vendet e emergjencës, dhe fatmirësisht janë shumë mirë dhe fëmijët po ashtu. Sipas të dhënave, femrat kanë përqindjen më të ulët të të prekurve”.

Mosha e tretë, me rëndësi komunikimi dhe kujdesi i vazhdueshëm.

“Pavarësisht se dhamë lajme të mira për fëmijët dhe gratë, nuk duhet të harrojmë edhe moshën e tretë e cila është e friksuar. Do të ishte jo njerëzore të lehtësohemi kur të prekur janë kryesisht mosha e vjetër, a thua ata nuk janë pjesë e rëndësishme e shoqërisë apo familjes tonë.

Mbani sa më afër gjyshet dhe gjyshërit dhe kujdesuni më shumë për ta. Edhe pse pak të vështirë për ta menaxhuar ndonjëherë këtë moshë, për shkak edhe të mentalitetit që ata vetë krijojnë prej viteve që kanë mbi supe, duhet të gjejmë një urë komunikimi për t`i shpjeguar mënyrat e parandalimit dhe kujdesit të mëtejshëm. Monitorimi i vazhdueshëm, nuk do të ishte i tepërt në këtë periudhë”, deklaron sociologia Marsida Simo.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

“Isha në Shqipëri”, ambasadorja shqiptare në SHBA infektohet me Covid

Ambasadorja shqiptare në SHBA, Floreta Luli Faber, është personi i radhës që ka rezultuar pozitive me Covid. Këtë gjë e ka njoftuar ajo vetë,...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Rruga e Kombit me standarde europiane”, Rama publikon pamjet mbresëlënëse

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamjet nga Rruga e Kombit, e cila nga një burim aksidentesh është kthyer në një rrugë me standarde europiane. Rama...

Humb jetën 21-vjeçari nga Elbasani, u intubua një natë më parë

Një 21 vjeçar nuk ia ka dalë dot mbanë me koronavirusin vdekjeprurës, ndërsa burimet bëjnë me dije se i ndjeri vuante edhe nga sëmundje...