E diel, 24 Tetor, 2021
19.5 C
Tirana

Pas përhapjes së koronavirusit, Kina ndërmerr këtë vendim

Pas përhapjes së koronavirusit, i cili deri më tani ka marrë 2,628 jetë njerëzish, Kina ka ndaluar në mënyrë kategorike konsumin dhe tregtinë e kafshëve të egra.

Raportohet se organi më i lartë në Kinë, Komiteti i Përhershëm i Kongresit Popullor, ka miratuar një rezolutë për të ndaluar konsumimin dhe tregtimin e kafshëve të egra.

Kjo masë vjen për të parandaluar rreziqet për shëndetin publik.

Kafshët e egra janë në mbrojtje të shtetit dhe gjuetia, konsumi apo tregtia e tyre tashmë ndalohen me ligj dhe do të merren masa ndaj personave që e shkelin atë.

Kujtojmë se koronavirusi ka mbërritur deri në shtetin tonë fqinj, Itali, ku 7 persona kanë ndërruar jetë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...