E shtunë, 24 Tetor, 2020
8 C
Tirana

Si u masakruan 22 intelektualë shqiptarë

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

“Mos më prekni me dorë, jam i sëmurë”, zbardhet incidenti i Ndocajt me policinë

Ish-deputeti Eduart Ndocaj është shoqëruar sot në komisariat, pas incidentit në përurimin e shtëpisë së Gjergj Fishtës. Forcat e policisë kanë shoqëruar ish-deputetin, i...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...

Më 19 shkurtin 1951, në orën 18:00 në oborrin e ambasadës së Bashkimit Sovjetik në Tiranë, sot Ministria e Arsimit, u hodh një lëndë eksplozive. Ngjarja ndodhi pikërisht ditën kur ambasada do jepte një pritje për delegacionin e ardhur nga Moska.

Po kush e hodhi atë bombë, që nuk vrau dhe plagosi asnjeri? Sipas dëshmive të ish-të burgosurve politikë dhe ish-oficerëve të lartë të Sigurimit të Shtetit, që u dënuan më vonë nga diktatura, 2 ishin në fillim të dyshuarit kryesorë: Hysen Llulla dhe Qazim Laçej.

Llulla një 20-vjeçar nga Kruja, ishte pjesëtar i Grupit të Rezistencës. Disa ditë më vonë u vra në rrugën e “Shëngjergjit”, sot rruga “Ali Demi”, pas një përleshje me armë me agjentët e Sigurimit. Qazim Laçej, ishte oficer i policisë rrugore.

Mbrëmjen e 19 shkurtit, ai ndodhej me detyrë në afërsi të ambasadës. Flitet se Qazimi e hodhi bombën i shtyrë nga motive anarkiste, për të parë kaosin që do të shkaktonte në dikasterin e tij hedhja e bombës. Më 20 shkurt, Laçej arrestohet për mosvigjilencë në kryerjen e detyrës.

Po atë ditë e pranoi fajin, u dënua me vdekje dhe u ekzekutua brenda ditës. Por 2 të vrarë nuk ishin mjaftueshëm për diktaturën. Në stilin e “babait” të tij shpirtëror Stalini, Enver Hoxha e shfrytëzoi atë ngjarje për të kryer spastrimin e radhës së kundërshtarëve politikë.

Në bashkëpunim me Mehmet Shehun, ai përpiloi një listë me 22 persona, kryesisht intelektualë të njohur, që u gjykuan brenda muajit dhe u pushkaktuan pranë Urës së Beshirit në periferi të Tiranës më 26 shkurt 1951.

Ata u varrosën në një gropë të përbashkët. Eshtrat e tyre, u gjetën vetëm pas viteve 1990. Mes viktimave ishte Sabiha Kasimati, shkencëtarja e parë shqiptare, që dikur kishte refuzuar propozimin e Enver Hoxhës për t’u martuar bashkë.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Gara për deputetë në PD, Salianji: Misioni im, demokratët të jenë fitues

Ish-deputeti demokrat, Ervin Salinji, ka reaguar në lidhje me garën e kandidatëve për deputetë në Partinë Demokratike, pasi Komisioni i Vlerësimit rrëzoi emrin e...

Koreja e Veriut: “Pluhuri i verdhë” nga Kina mund të sjellë korona*virusin

Koreja e Veriut u kërkoi qytetarëve të saj të qëndrojnë brenda, për shkak të frikës se “pluhuri i verdhë”, që fryn nga Kina, mund...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

Mal i Zi: Shqiptari Nik Gjeloshaj nuk pranon mandatin e deputetit, ja arsyeja

Politikani shqiptar i Malit të Zi, Nik Gjeloshaj ka vendosur të vijojë të mbajë postin e kryetarit të Komunës së Tuzit. Gjeloshaj ka bërë me...

Covid-19, OBSH jep alarmin: Muajt e ardhshëm do të jenë kritike

Bota ndodhet në një pikë mjaft kritike sa i takon situatës së Covid-19, veçanërisht hemisfera veriore. Alarmi vjen nga drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros...