E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Etiketa

vendim

Shkarkimi, KPA lë në fuqi vendimin gjyqtarin e Krimeve të Rënda

Kolegji i Posaçem i Apelimit (KPA), ka lënë në fuqi vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, për shkarkimin nga detyra të gjyqtarit të...

Në Dragobi, vendimin e Gjykatës së Lartë për HEC-et e merr lumi

Makineritë e rënda dhe punëtorët e hekurit të kompanisë “Gener 2” po i japin dorën e fundit punimeve në dy hidrocentralet e kundërshtuara ashpër...

Kushtetuesja zbardh vendimin për Teatrin: Pronësia nuk duhej të kalonte me VKM

Gjykata Kushtetuese ka zbardhur vendimin, pasi shfuqizoi ligjin special për Teatrin Kombëtar, duke mos lejuar transfeirmin e pronësisë së truallit, me anë të një...

KPA pezullon hetimin ndaj gjyqtarit Daci, pritet vendimi nga Gjykata e Lartë

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka vendosur që të pezullojë hetimin disiplinor ndaj gjyqtarit Luan Daci njëherësh anëtar i KPA, deri në një vendim...

Kushtetuesja merr vendimin: Pezullohen punimet për ndërtimin e Teatrit të ri

Gjykata Kushtetuese vendosi të pezullojë ndërtimin e Teatrit Kombëtar, duke e cilësuar si të papajtueshëm me Kushtetutën, procedurat e ndjekura nga Bashkia Tiranë. Përmes një...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon ligjin që shpërndan mandatet sipas herësit

Gjykata Kushtetuese ka pranuar kërkesën e partisë Bindja Demorkatike dhe Lëvizjes Demorkatike Shqiptare për të shfuqizuar nenin që i shpërndan mandatet e deputetëve sipas...

Zyrtare/ UEFA merr vendimin për golin në fushën kundërshtare

Komiteti Ekzekutiv i UEFA ka miratuar sot një propozim për të hequr rregullin e golave ​​në fushën kundërshtare, duke nisur që nga sezoni futbollistik...

Hetimet e SPAK për korrupsion/ GJKKO jep vendimin për prokurorin e Sarandës

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka lënë në burg prokurorin e Sarandës Sali Hasa, dhe katër persona të tjerë. Prokurori i Sarandës...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

U arrestua për korrupsion/ Gjyqtarja Hoxha ankimon vendimin: Antikushtetues

Gjyqtarja e Krujës, Enkelejda Hoxha ka ankimuar vendimin e Këshillit të Lartë të Gjyqësorit (KLGJ) në Komisionin e Pavarur të Ankimimit (KPA). Sipas saj,...

Të fundit

Parandalohet një vrasje/Kërcënoi me armë ish-dhëndrin, pranga 67-vjeçarit

Në sajë të operacionit të koduar "Parandalimi", policia e Lezhës ka bërë të mundur parandalimin e një ngjarje të mundshme kriminale në familje. Në...

Gabriel Escobar do të përcjellë në Shqipëri mesazhin e Rozenbergëve

Nga: Azgan Haklaj  Besë me Atdheun dhe Amerikën! Foltoret e Berishës si Pravda e Leninit. Revolucioni paqësor, konservator i Berishës si revolucioni bolshevik. Ka disa disa kohë që...

Vetingu në politikë/ PD kërkon deri në 22 vite burg për politikanët

PD mbetet e vendosur për të çuar përpara nismën e saj, për të futur në Vetting të gjithë politikanët. Demokratët kanë shtuar propozimet e...

“22 vite burg për politikanin që zgjidhet me vota të vjedhura”

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka komentuar propozimin e PD-së për dënimin me burg për atë që zgjidhet me vota të vjedhura. Me anë...

Euro prek nivelin më të ulët që nga gushti 2019

Euro e nisi javën me rënie të mëtejshme ndaj lekut. Sipas kursit zyrtar të këmbimit të Bankës së Shqipërisë, monedha europiane u këmbye me...