E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Zyrtare/ UEFA merr vendimin për golin në fushën kundërshtare

Komiteti Ekzekutiv i UEFA ka miratuar sot një propozim për të hequr rregullin e golave ​​në fushën kundërshtare, duke nisur që nga sezoni futbollistik 2021/2022.

Ky rregull, ishte zbatuar për të përcaktuar fituesin, në rastet kur të dy ekipet kishin shënuar të njëjtin numër golash në total gjatë dy ndeshjeve. Në raste të tilla, ekipi i cili kishte shënuar numër më të lartë të golave ​​në fushën kundërshtare, konsiderohej fitues.

Nëse të dyja ekipet kishin shënuar të njëjtin numër golash brenda dhe jashtë fushe në fund të kohës normale, do të luhej koha shtesë, e ndjekur nga nga penalltitë nëse nuk do të shënohej asnjë gol.

“Goli jashtë fushë nuk do të jetë më pjesë e kompeticioneve të UEFA-s në sezonin 2021-2022. Rastet kur të dyja skuadrat do të kenë numër të barabartë golash të shënuar, do t’i drejtohen minutave shtesë dhe më pas penalltive”, shkruan UEFA në Twitter.

Deklarata e UEFA-s

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...